У Вінниці презентовано результати опитування щодо рівня довіри громади до місцевої влади, проведене українсько-норвезьким проектом, який реалізує АМУ

08 / Лютий, 2018
8 лютого у Вінниці презентовано результати опитування щодо рівня довіри громад до місцевих органів влади, проведеного в рамках україно-норвезького проекту "Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні", який реалізується Асоціацією міст України та Норвезькою асоціацією місцевих і регіональних влад у співпраці з Норвезьким інститутом міських і регіональних досліджень при фінансуванні Міністерством закордонних справ Норвегії.
Мета Проекту  – впровадження в Україні норвезької практики підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування та якості послуг, що надаються населенню.
Презентація відбулася за участі виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана, Вінницького міського голови Сергія Моргунова, Надзвичайного та Повноважного Посла Норвегії в Україні пана Уле Тер’є Хорпестада.
Відкрив засідання Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.  У вступному слові він, зокрема, сказав: «Ми вдячні норвезьким колегам за допомогу в реалізації проекту в нашій країні. Цей проект є інструментом якісних змін у місцевому самоврядуванні. Міста, які дали згоду на проведення опитування не тільки прагнуть змін, а готові  до конкретних дій з підвищення ефективності своєї роботи. Ми сприяли проведенню цього дослідження щоб допомогти місцевим радам розвивати громадянське суспільство,  а громадяни щоб  в свою чергу не давали владі зупинятися на досягнутому та брали активну участь у розбудові громади, щоб долучалися до процесу фінансово та своєю працею.  І в динаміці ми могли спостерігати, наскільки краще розвиваються громади, де виникає процес співорганізації, спільного фінансування проектів, якими відповідальними стають і громади, і місцеві влади. Виникає такий собі симбіоз у місцевому самоврядуванні. В результаті виграють усі, і громади гуртуються, і влада стає більш прозорою та відкритою».
 
Вінницький міський голова Сергій Моргунов у виступі розповів: «Важливо, що у Вінниці та Україні в цілому формується відповідальне і демократичне громадянське суспільство. Якщо ми говоримо про формування сильної територіальної громади, про що зазначено в Стратегії «Вінниця:2020», то саме надання якісних адміністративних послуг і безпосередньо в Центрах адміністративних послуг, і на електронних майданчиках, - теж сприяє розвитку демократії, покращує надання якісних послуг для людей. Громадяни повинні мати доступ до всіх майданчиків, які необхідні для вирішення і своїх особистих питань, і питань, які стосуються розвитку територіальної громади. Меж досконалості немає, але ми можемо констатувати те, що наш Центр адміністративних послуг надає сьогодні близько 300 різних послуг, хоча ми й надалі працюємо над тим, щоб розвивати цей напрямок. У 2015 році ми розпочали програму «Бюджет громадських ініціатив», у якому з кожним роком бере участь все більше громадян і, що головне, є конкретні результати. А нещодавно ми в співпраці з громадськими організаціями відкрили NGO-HUB – майданчик для комунікації та діалогу між органами влади та громадськістю»,
 
Надзвичайний та Повноважний Посол Норвегії в Україні пан Уле Тер’є Хорпестад у вступному слові зазначив: «Децентралізація є надзвичайно важливою і є одним з головних чинників створення стабільної демократії по Україні шляхом долучення громадян до місцевих політичних процесів. За цей час Україна здійснила вражаючу роботу, однак є ще ряд питань, над якими потрібно працювати. За фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії з 2015 року Норвезька асоціація місцевих і регіональних влад реалізує в Україні проект, який прагне підтримувати місцеві органи влади. Сьогодні ми побачимо результати по дослідженню місцевої демократії у 2017 році по місту Вінниця. Я був радий відвідати Вінницю у вересні минулого року і був вражений її динамічним сучасним розвитком. Сподіваюсь на нашу ефективну співпрацю».
Це дослідження у містах-учасниках проекту мало на меті вивчення громадської та експертної думки стосовно діяльності органів місцевого самоврядування та їх співпраці з громадськістю. Результати аналізу стануть основою для підготовки планів підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування у відповідній сфері. На першому етапі дослідження було опитано 1054 респонденти методом поквартирного опитування. На другому етапі — використано метод експертного опитування. Опитано по 10 депутатів з кожного міста методом телефонного інтерв’ю.
Вінничани продемонстрували досить високий, порівняно з іншими містами, рівень обізнаності та довіри до місцевої влади. Так, 75% опитаних вказали, що вони проінформовані щодо впровадження в Україні реформи з децентралізації (23% більше, ніж по Україні). 53% опитаних відповіли, що робота органів місцевого самоврядування за 3 роки, з 2015-го по 2017-й, стала кращою (у порівнянні з 39% в середньому по Україні).
Також вінничан просили оцінити рівень довіри до міського голови: цей показник склав 2,9 бали, що вище, ніж в середньому по Україні (2,8 бали).
Опитування також дає можливість оцінити стан місцевої демократії в Україні в динаміці шляхом порівняння з результатами першого опитування, проведеного влітку 2014 року.
Дану динаміку можна прослідкувати й на прикладі Вінниці. Так, 15% опитаних вінничан вказали, що за останні 12 місяців підписували петиції (у 2014 році – лише 4 %), 15% брали участь у загальних зборах громад (у 2014 році – 14%), 10% ходили на зустрічі громадян з депутатами міської ради (у 2014 році – 20%) і 8% брали участь у громадських слуханнях (у 2014 році – 15%).
Результати аналізу стануть основою для підготовки планів з підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування.

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)