31 / Січень, 2024

У січні 2024 року відбулись три онлайн-вебінари для представників українських муніципалітетів у рамках Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», що впроваджується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International (Ві Ен Джі Інтернешнл) у партнерстві з Асоціацією міст України.

 

11 січня 2024 року

Тема: «Сесія запитань і відповідей: розробляємо План відновлення і розвитку територіальної громади, досвід розробки та практичного втілення»

 Наталія Бойко, виконавча директорка Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, експертка з питань місцевого самоврядування; Євген Овчаренко, експерт з питань планування, та Віктор Шулик, експерт з питань місцевого економічного розвитку Проєкту VNG International в Україні відповіли на запитання щодо алгоритму розробки Плану відновлення і розвитку територіальних громад. Вони зазначили, що насамперед слід ретельно ознайомитися з державними планувальними документами, з якими має корелюватись План, наголосили на значущості кожного з етапів його створення та втілення, а також правильності визначення пріоритетів.

Наталія Бойко також ознайомила слухачів з Порядком і критеріями, за якими територіальну громаду відносять до територій відновлення, і надала низку практичних порад щодо належної підготовки і втілення Плану відновлення і розвитку територіальної громади.

  

18 січня 2024 року

Тема: «Від належного планування до належної реалізації планів відновлення та розвитку громад: пошук найкращих інструментів та партнерств, використовуємо досвід малих та великих міст Нідерландів»

Лариса Оленковська, виконавча директорка Херсонського регіонального відділення Асоціації міст України, поділилась інформацією про кращі практики в різних сферах місцевого самоврядування Нідерландів, отриманою в ході нещодавнього навчального візиту делегації Асоціації міст України до цієї країни.

Зокрема, розповіла про практику співпраці муніципалітетів з забудовниками, за якої забудовник зобов’язаний чітко дотримуватися встановлених муніципалітетом правил. Експертка наголосила на перевагах впроваджуваного в муніципалітетах Нідерландів державно-приватного партнерства, навівши приклад надання послуг з водопостачання, з яким ознайомились представники українських громад під час візиту.

Л.Оленковська наголосила на ефективності використання земельного ресурсу: державна політика Нідерландів спрямована на викуп землі приватної власності і повернення її у держану власність. Так, в країні землю у приватну власність не передають з 1950 року, натомість існують інші форми користування земельним ресурсом (оренда, передача землі в управління тощо).

Микола Трифонов, міжнародний радник із субвенцій та фондів (Утрехт, Нідерланди), розповів про різницю між проєктними структурами голландських муніципалітетів та українських громад: якщо в Україні діє лінійна структура, тобто проєкти втілюють працівники управлінь місцевої ради, то в Нідерландах для впровадження кожного проєкту окремо наймають експертів.

Тетяна Борисенко, перший заступник Бериславського міського голови (Херсонська область), поділилась враженнями від навчального візиту, зокрема щодо ощадного і  раціонального використання водного ресурсу в країні, а також розповіла про метод знезараження води, яку для цього нагрівають до потрібних 70 0С і теплою пускають по трубах для опалення будинків.

Ганна Шостак-Кучмяк, Високопільський селищний голова (Херсонська область), наголосила на особливій увазі державної політики до дитини та людей похилого віку і відзначила якісну пенсійну політику рівності у Нідерландах. Вона зазначила, що представників українських громад вразила також демократичність та залучення громадськості до вирішення будь-яких питань муніципалітетів цієї країни. Відтак завдяки ретельній співпраці з мешканцями в Нідерландах зберігається високий рівень довіри до роботи влади.

Наталія Лазаренко, менеджер з міжнародної діяльності Асоціації міст України, поділилась з учасниками зустрічі алгоритмом міжнародної співпраці, розповіла про основні цілі, які органи місцевого самоврядування  мають ставити перед собою при налагодженні міжнародного співробітництва, про те як активізувати «сплячі» партнерства та де шукати партнерів.

Експертка закликала використовувати методичні матеріали, розроблені Асоціацією міст України та розміщенні на її сайті, зокрема посібник з планування та реалізації проектів транскордонного співробітництва «Словацько-українське транскордонне співробітництво на місцевому та регіональному рівнях як інструмент спільного територіального розвитку та оновлення України» (2023 р).

Н.Лазаренко наголосила, що Асоціація міст України сприяє налагодженню міжнародного партнерства між українськими та європейськими муніципалітетами. Розповіла про онлайн-платформу Cities4CitiesIIUnited4Ukraine, започатковану 2022 року містом Зіндельфінген (Німеччина) за підтримки Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи. Асоціація міст України підтримала ініціативу створення платформи Cities4Cities і виступає її партнером. Платформа є безкоштовним онлайн-інструментом, який дозволяє органам місцевого самоврядування України поділитися своїми потребами та пропозиціями з європейськими муніципалітетами, а також налагодити довготривалі партнерства.

 

25 січня 2024 року

Тема: «Водний вектор відновлення громад: практичні поради фахівців на основі результатів дослідження «Незалежна Еко-Агро-UA-Культура»»

 Лот Лочер, директорка кліматичного відділу дизайнерського бюро One Architecture & Urbanism, розповіла про зарубіжні регіональні та міські проєкти, що зосереджуються на адаптації до клімату та перспективному забезпеченні навколишнього середовища. Вона розповіла про переваги відновлювального землеробства і зазначила про необхідність створення стратегії розмінування територій, за якою залишати природі більше землі. Згідно з даними One Architecture & Urbanism, Україні знадобиться щонайменше 16 років, щоб відновити екологію після катастрофи, спричиненої руйнуванням Каховського водосховища.

Назар Дутко, український архітектор компанії West 8 Urban Design & Land Architecture,  представив дослідження закордонних студентів щодо наслідків знищення росіянами Каховського водосховище та про подальший розвиток Лівобережжя Херсонщини. Для збереження водних ресурсів на цих територіях він порадив висаджувати посухостійкі культури, створити водойми із зеленими насадженнями для максимального збереження вологи.

Павло Гороховський, архітектор та радник Dutch Board of Government Advisors (CRa), член правління «Ukraine – Netherlands Urban Network», представив результати фахового дослідження щодо перспектив збереження екології і біорізноманіття та подальшого землекористування після воєнних руйнувань.

У заходах взяли участь представники Асоціації міст України з територіальних громад Херсонської, Миколаївської, Донецької, Київської, Луганської, Волинської, Тернопільської та інших областей.

 

Довідково:

«Ukraine - Netherlands Urban Network» (UNUN) – Українсько-нідерландська урбаністична мережа, зростаюча спільнота українців у Нідерландах, голландських архітектурних та просторових організацій та інших просторових професіоналів, які об’єднали зусилля для обміну знаннями в контексті відбудови України.

West 8 – міжнародне бюро міського дизайну та ландшафтної архітектури. Завдяки мультидисциплінарному підходу до складних питань проектування, West 8 має великий досвід масштабного генерального планування та проектування міст, ландшафтних втручань, проєктів набережних, парків, скверів і садів.

One Architecture & Urbanism (ONE) – відома амстердамська та нью-йоркська компанія з проектування та планування. Робота ONE спрямована на те, щоб поєднати адаптивні прибережні стратегії з природними рішеннями, стійкою до клімату екологією та пріоритетами громади.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)