01 / Жовтень, 2018
27-28 вересня у м. Полтава проходило засідання Секції Асоціації міст України з питань земельних ресурсів. Захід організовано АМУ в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС).
У роботі Секції взяли участь 35 представників з 34 міст з 17 областей України (керівники структурних підрозділів міських рад з питань земельних ресурсів), а також керівництво Полтавської міської ради, Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, міськрайонного управління Держгеокадастру в Полтавському районі та керівництво Регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру».
Актуальними питаннями засідання Секції було обговорення прийнятих Законів України та підзаконних актів з початку 2018 року, їх застосування на практиці та проблематика в ході роботи управління земельними ресурсами на місцях у зв’язку з такими змінами.
Також, обговорювались перспективи розвитку територій та нових повноважень при об’єднанні територіальних громад до міст обласного значення. Асоціацією міст України в рамках проекту ПУЛЬС було розроблено для підтримки органам місцевого самоврядування методичні рекомендації щодо порядку дій та алгоритм створення ОТГ навколо міст обласного значення, зразки розпорядчих документів.
В ході обговорення учасниками Секції було виявлено зацікавленість на прикладі Кременчуцької міської ради створення та ведення муніципально-фіскального реєстру здійснення контролю по надходженнями до бюджету від плати за землю.
Актуальним питанням стало також оформлення земель Міністерства оборони в межах населених пунктів. Близько 70 %  таких земель, переданих Міністерству оборони та Генеральному Штабу Збройних Сил України, не внесені до бази Державного земельного кадастру і не мають кадастрових номерів, відповідної технічної документації, тому відсутня об’єктивна інформація про кількість земельних ділянок та їх площу в межах відання місцевих громад, що в свою чергу створює передумови для неефективного та незаконного використання земель, будівель та приміщень і, як наслідок, призводить до щорічних мільйонних збитків бюджетів органів місцевого самоврядування. Обговорювалось розміщення на землях оборони об’єктів комунальної власності, що унеможливлює здійснення благоустрою таких територій органами місцевого самоврядування, проведення ремонту (реконструкцій) об’єктів комунальної власності на таких територіях і використання земель оборони не за цільовим призначенням, зокрема у комерційних цілях.
Даним питанням Асоціація переймається не один рік. Так, за результатами проведення XII - XIII Українських муніципальних форумів, що відбулися 21-23 червня 2016 року та 18 вересня 2017 року у м. Одесі, Асоціація направляла Звернення до Кабінету Міністрів України, де піднімалось зазначене питання та необхідність його вирішення. Було запропоновано провести інвентаризацію земель оборони та припинити права користування земельними ділянками Міністерства оборони України на землі, які вивільнені в процесі реформування Збройних Сил України; не використовуються за призначенням; на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, передані міністерством в комунальну власність територіальної громади, та передати такі земельні ділянки у комунальну власність.
 Наступним питанням, яке турбує органи місцевого самоврядування, було обговорення нових ДБН. 29 травня 2018 року було опубліковано Мінрегіоном нові ДБН, які покликані врегулювати планування і забудову територій населених пунктів, проектування та будівництво нових вулиць і доріг, а також проектування, реконструкцію та створення нових закладів освіти:
Проводились роз’яснення як практично впливають нові норми у вирішенні питань земельних відносин.
Під час обговорення на засіданні Секції напрацьовано ряд проблемних питань, які потребують вирішення,  а саме:
  • створення Єдиного реєстру осіб, які скористались своїм право на безоплатну приватизацію,
  • визначення єдиного підходу щодо оформлення земель під тимчасовими спорудами;
  • оформлення земель промисловості та виробництва фізичними особами;
  • внесення змін до інформації про земельні ділянки  (зміна адреси, зміна виду функціонального використання земель) за рішенням ОМС без розроблення землевпорядної документації;
  • зміни та доповнення до Класифікатора цільового призначення земель;
  • реєстрація в державному Реєстрі речових прав додаткових угод до договорів оренди (в частині розміру орендної плати);
  • проведення перевірок, здійснення контролю за використанням та охороною земель, складання актів, протоколів і інше.
У другий день роботи Секції учасники ознайомилися з інформаційною системою ведення міського земельного кадастру Полтавської міської ради, яка бере свій початок з 1999 року. Саме з того часу розпочалося формування міської інформаційної системи в галузі земельних ресурсів.
 За наслідками обговорення засіданні Секції Аналітичний центр Асоціації міст України готує пропозиції до уповноважених органів щодо врахування пропозицій органів місцевого самоврядування та можливість вирішення проблемних питань. 

 

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)