09 / Червень, 2021
9 червня відбулося засідання Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, на якому, зокрема, розглядалися законопроєкти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання руйнуванню та знищенню нерухомої культурної спадщини» №4561 та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за руйнування та знищення нерухомої культурної спадщини і порушення традиційного характеру середовища» №4562.
Позицію Асоціації міст України на засіданні представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Слід зазначити, що АМУ категорично не підтримує ухвалення цих законодавчих ініціатив. Адже прийняття законопроєкту №4561 призведе до монополізації Міністерства культури та інформаційної політики України у сфері охорони культурної спадщини. Асоціація наголошує, що у будь-якій країні світу така практика відсутня. Окрім того, цей проєкт Закону не враховує принципи місцевого самоврядування, власну компетенцію місцевого самоврядування, курсу держави на децентралізацію повноважень органів виконавчої влади.
Так, реалізація законопроєктів №4561 та №4562 жодним чином не посилить захист пам’яток національного та місцевого значення; не забезпечить вжиття правових заходів для охорони архітектурної спадщини, передбачених Конвенцією про охорону архітектурної спадщини Європи, якою охорона  архітектурної спадщини  визначена одною з головних цілей планування забудови міської та сільської територій; послабить штрафи за відповідні порушення. Прийняття цих законопроєктів значно ускладнить проведення перевірок об’єктів культурної спадщини, припинення незаконних робіт на них та застосування до порушників штрафних санкцій.
В ході засідання Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики прийняв рішення відкласти розгляд законопроєктів №4561 та №4562. Крім того, буде утворена робоча група задля обговорення усіх зауважень та пропозицій до цих проєктів Законів.
До складу робочої групи також буде включений представник Асоціації міст України.

Нагадаємо, 22 квітня 2021 року Правління АМУ не підтримало законопроєкти №4561 та №4562, оскільки вони містять низку недоліків, які шкодять місцевому самоврядуванню.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)