12 / Вересень, 2022
12 вересня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан взяв участь в онлайн-конференції «Сервісна держава: реалії та майбутнє сфери адміністративних послуг», організатором якої виступив шведсько-український Проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні».
З вітальним словом до учасникків заходу звернулася Другий Секретар Посольства Швеції в Україні Сусанна Делланс. На конференції виступили: голова підкомітету з питань адміністративних послуг та адміністративних процедур Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Лариса Білозір, генеральний директор Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад та територій Сергій Шаршов, голова Всеукраїнської Асоціації ЦНАП Наталія Шамрай, керівники Центрів надання адміністративних послуг та експерти проєкту PROSTO.
Головна мета конференції - обговорення існуючого стану надання адміністративних послуг та напрямків необхідних змін у законодавстві та підходах.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан насамперед відзначив самовіддану працю посадовців ЦНАП, які практично без вихідних працювали від початку війни, адже ЦПАПи стали хабами, де люди отримували і психологічну підтримку, і життєвонеобхідну інформацію. У виступі він виокремив важливі для місцевого самоврядування аспекти діяльності ЦНАПів: унормування питання адміністративного збору, проведення тестувань для адміністраторів, передача повноважень у сфері реєстрації актів цивільного стану тощо.
Асоціація міст України наразі отримує найбільше звернень щодо делегування повноважень у сфері реєстрації актів цивільного стану. Це "недореформоване" повноваження фактично залежить від того, чи узгоджені рішення на місцях. Так, досі трапляються приклади, коли органи РАЦС відмовляються приймати документи від ЦНАПів. А найстрашніше, що заручниками таких ситуацій стають жителі громад. І замість того, щоб отримати послугу, вони мають бігати по інстанціям та збирати документи, шукати, до якого органу звернутися. Також, на жаль, непоодинокими є випадки, коли отримання свідоцтва про смерть військовослужбовця перетворюється в довгу поїздку по декільком населеним пунктам. Чому так відбувається? Складне питання... Можливо, не всі посадовці розуміють, що "бігати" мають дані, а не люди. ЦНАПи і органи місцевого самоврядування готові брати на себе більше повноважень, але кожне делеговане державною повноваження має підкріплюватися відповідним ресурсом, - наголосив Олександр Слобожан.
Відео конференції доступне за посиланням
Галузь: