Оксана Продан про стан і відновлення українських міст

08 / Вересень, 2022
Оксана Продан, радниця Голови Асоціації міст України, в інтерв’ю проєкту PolitrukUA розповіла, чим зараз займаються муніципалітети, яка ситуація з підготовкою до опалювального сезону та що вкладає в поняття «відновлення» Асоціація міст України і як допомагає в цьому громадам.
Оксана Продан повідомила, що Асоціація міст України веде системну роботу щодо організації та координації допомоги українським громадам від їх міжнародних партнерів. Так, навесні була створена платформа Cities4Cities, через яку європейські міста можуть дізнатися про потреби українських сіл, селищ, міст та допомогти їм. У червні Асоціація підписала Декларацію про співпрацю з Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи. У серпні Асоціація міст України стала спільно з європейськими об’єднаннями місцевого самоврядування співзасновником Європейського Альянсу за відбудову України .
Радниця Голови АМУ зазначила, що відновлення громад повинно диверсифікуватися залежно від типів територій, на яких вони знаходяться - тимчасово окуповані, в зоні бойових дій, звільнені від окупантів та тилові.
Джерел фінансування відновлення громад може бути кілька: кошти місцевого бюджету, кошти з державного бюджету.
На сьогодні основним джерелом відновлення житла по всіх звільнених територіях є місцеві бюджети, які не мають достатніх коштів і, більше того, в яких навіть існуючі кошти планують забрати.
При підготовці Держбюджету на 2023 рік Мінфін запропонував припинити відрахування до бюджетів громад надходжень від ПДФО військовослужбовців. І це в той час, коли для громад  на прифронтових територіях це практично єдина стаття доходу, а для інших - максимальна. ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців і надалі повинен надходити до місцевих бюджетів – заявила Оксана Продан.
Фінансування з державного бюджету здійснюється в основному щодо інфраструктури - для підготовки до опалювального сезону, соціальної, зокрема, виділені кошти на відбудову ТЕЦ у Чернігові, Охтирці та Кременчуці. До слова, Асоціація міст України вже звернулася до Уряду щодо виділення коштів й на відновлення ТЕЦ у Харкові.
Окремо Продан зазначила про необхідність в рамках відновлення планувати на рівні держави й системну допомагу бізнесу, щоб він повертався, відбудовував на новому технологічному рівні та сплачував податки до місцевих бюджетів.
Оксана Продан виокремила три головні напрямки роботи для якнайшвидшого відродження українських громад:
- відновлювати житло, щоб надати людям можливість жити і працювати у своїх громадах;
- вже зараз розробляти проєкти розвитку  бізнесу, економіки, робити це спільними зусиллями центральної влади та місцевого самоврядування;
- залучати кошти на відбудову і розвиток громад з усіх можливих джерел.
Ввжливим питанням, яке має враховуватись при  відбудові, зазначила Оксана Продан, є законодавчо встановлені вимоги до виконавців щодо строку служби об’єктів, їх гарантійного обслуговування та, в разі необхідності, гарантійний ремонт.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)