24 / Січень, 2022
21 січня у Львові відбувся спільний захід Асоціації міст України та Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи та підзвітності органів місцевого самоврядування» («ГОВЕРЛА») на тему: Обговорення законодавчих основ місцевого економічного розвитку. Спікерами заходу виступили народні депутати України, представники Міністерства розвитку громад та територій України, Львівської міської ради, ОДА та обласної ради, представники сільських, селищних, міських територіальних громад, екперти Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Асоціацію міст України представляли: Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, експерт АМУ з питань місцевого економічного розвитку Євгеній Шаповалов та радниця Голови АМУ Оксана Продан. Модерував обговорення Євгеній Шаповалов, експерт АМУ з питань місцевого економічного розвитку.
З вітальним словом до учасників звернувся Заступник міського голови — бізнес-омбудсмен Львівської міської ради Сергій Кіраль. Він розповів про можливості, які надають подібні зустрічі огранам місцевого самоврядування, наголосив, що подібні ініціативи вчать громади бути спроможними та висловив сподівання, що у недалекому майбітньому усі наші громади будуть багатими та успішними. Із вітальним словом до учасників звернулася також заступниця керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Наталія Гнидюк, яка окреслила три основні тези спільного напрямку роботи над стратегіями місцевого економічного розвитку та зазначила, що стратегія — живий документ, який вимагає постійних змін і головним є те, щоб ці зміни були якісними. Голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький та заступник Голови Львівської обласної ради Юрій Холод розповіли про важливість узгодженості дій між трьома рівнями стартегічного планування економічного розвитку.
До заходу у форматі онлайн долучився Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. Він підкреслив важливість таких заходів, де громади можуть відкрито поговорити про проблеми, що їх турбують, адже тут збираються багато партнерів територіальних громад, які реалізують проєкти на благо місцевого самоврядування. О.Слобожан наголосив на тому, що Асоціація міст України завжди дослухається до потреб громад та сприяє вирішенню проблемних питаннь.
Під час роботи у першій панельній дискусії спікери зосередили свою увагу на обговоренні законопроєкту №5323 «Про внесення змін до Закону України «Про засади державної регіональної політики».
Вячеслав Рубльов, народний депутат України, Голова підкомітету з питань регіональної політики та місцевих бюджетів Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, зазначив, що спершу потрібно якісно планувати, щоб усе задумане здійснювалося, адже основою будь-якого проєкту є стратегічне планування. Він розпоів, що стратегії місцевого економічного розвитку удосконалюють процес залучення коштів та дають змогу розуміти у яких секторах економіки розвивається громада, також стратегія дає чітке розуміння термінів реалізації проєктів та загальне розуміння майбутнього територіальної громади. В.Рубльов закликав представників ОМС вносити зауваження та пропозиції до законопроєкту №5323 та запевнив, що компроміс обов'язково буде знайдений. Віктор Подорожний, Генеральний директор Директорату регіональної політики Міністерства розвитку громад та територій України, долучився до обговорення та розповів про важливість співвідповідності прийнятих стратегій на трьох рівнях економічного розвитку, адже тільки тоді можлива стратегічність як така. Також він звернув увагу на врахування у місцевих стратегіях смарт-спеціалізації регіону для майбутнього розвитку громад, а також на важливість моніторингу результатів виконання запланованих у стратегії кроків. Оксана Продан, радниця Голови Асоціації міст України, виклала позиції АМУ щодо законопроєкту №5323, розповівши, що до другого читання він має бути допрацьований. Вона передала оновлений текст законопроєкту, який розробили експерти аналітичного центру АМУ з урахуванням позиції громад, адже саме громадам його потім реалізовувати. Серед головних правок вона виділила спрощення в частині проведення стратегічної екологічної оцінки.
Друга панельна дискусія стосувалася стратегічного планування регіонального та місцевого розвитку. Павло Бакунець, народний депутат України, під час виступу присвятив увагу коштам місцевих бюджетів. Олег Вольський, Жовківський міський голова, зазначив, що розвиток у громаді не можливий без функціонування виробничих потужностей, а інвестори які готові вкладатися у ці потужності мають розуміти, що у громаді є розвиток. Експерт з юридичних питань Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Галина Семенець розповіла про масштабне дослідження наявних у громадах стратегій розвитку та типові помилки, які експерти в них виявили. Вона надала практичні поради для усіх громад, щодо вдосконалення їх стратегій. Серед головних змін у процесі планування еспертка виділила перехід від галузевого принципу планування до територіального, де фокус зосереджується на основних перевагах даної місцевості, а також на економічній та інфраструктурній складових, на людині та навколишньому середовищі. У своїй розповіді вона наголосила також на важливості врахування причинно-наслідкових зв’язків, адже вони допомагають побачити основні вектори розвитку. Євгеній Шаповалов, експерт АМУ з питань місцевого економічного розвитку, розповів про основні виклики громад та можливі шляхи їх вирішення, зокрема, за рахунок якісного планування економічного розвитку. Детально він зупинився на частині фінансування місцевих проєктів, врахування у стратегії місцевого економічного розвитку нелінійних економічних зв’язків та важливості правильного збору інформації для формування якісної стратегії. Експерт АМУ зазначив що стратегія – це документ, який має бути максимально інклюзивним, а до її розробки мають бути залучені усі зацікавлені сторони, зокрема, представники бізнесу, влади і громади.
У третій частині зустрічі експерти розглянули тему реалізації інфраструктурних проектів у територіальних громадах та питання, що стосувалися державного фонду регіонального розвитку, його сучасного стану та перспективи реформування. До обговорення долучилися народний депутат України, Голова підкомітету з питань місцевих бюджетів та бюджетної підтримки регіонального розвитку Комітету ВРУ з питань бюджету (TBC) Орест Саламаха, Директор департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації Степан Куйбіда та експерт з політики децентралізації Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» Андрій Корнієнко. Вони розповіли про можливості фінансування майбутніх проєктів територіальних громад зокрема через державний фонд регіонального розвитку, передбачений законопроєктом №5323. Однак даний інструмент передбачає фінансування лише тим громадам, стратегія місцевого розвитку яких відповідає загальнодержавній стратегії розвитку та регіональним стратегіям економічного розвитку. Артем Сачук, старший проектний менеджер офісу реформ Кабінету Міністрів України представив для обговорення типові помилки та успішні приклади створення індустріальних парків у громадах України, та країн-сусідів.
Під час дискусії представники громад підняли багато питань, які стосувалися розробки стратегій та її фінансової складової, важливості комунікації між різними рівнями влади, правильності використання стратегічних інструментів у своїй роботі тощо.
Наприкінці зустрічі Євгеній Шаповалов, експерт АМУ з питань місцевого економічного розвитку, підсумував обговорення тезою про те, що потрібно планувати так, щоб можливо було те все реалізувати. Також він закликав до подальших обговорень ініціатив та питань, що турбують громади для пошуку збалансованих рішень місцевого економічного розвитку.
Нагадаємо, Асоціація міст України розробила Методичні рекомендації у сфері місцевого економічного розвитку «Порядок розроблення стратегії розвитку територіальної громади».
Відео заходу:
Галузь: