03 / Квітень, 2020
Через численні звернення органів місцевого самоврядування, АМУ направила лист до Прем'єр-міністра України з проханням посприяти врегулюванню проблемних питань, які виникли у зв'язку із прийняттям постанов Кабміну від 13 березня 2020 р.: №218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»; №219  «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду». Детальніше про суть змін, запропонованих у постановах, можна дізнатися тут.
Органи місцевого самоврядувння вкрай занепокоєні окремими нормами постанов, які:
  • зупиняють на невизначений термін здійснення органами ДАБК контрольних функцій, що призведе до хаосу у сфері містобудування та до порушень прав громадян на належний захист своїх інтересів з боку держави;
  • ставлять під загрозу виконання органами місцевого самоврядування функцій контролю у сфері містобудування (після завершення реформи). Так, функції контролю в муніципалітетах, де діють місцеві органи ДАБК, будуть паралельно виконувати два органи влади: місцеве самоврядування та новоутворена Державна інспекція містобудування. Виконання повноважень органів місцевого самоврядування буде регламентовано Законом «Про регулювання містобудівної діяльності», проте без затвердженого підзаконного акту, який визначає порядок здійснення ДАБК. А це означає “параліч” органів місцевого самоврядування для здійснення контролю у сфері містобудування. Крім того, дублювання повноважень між органами влади з виконання однієї і тієї ж функції призведе до ряду неузгодженості та, як наслідок, зменшить ефективність у сфері ДАБК.
Також представники муніципалітетів звертають увагу на проблему блокування роботи Єдиного реєстру дозвільних документів на будівництво та доступу до нього. Це призводить до порушення гарантованих законом прав суб'єктів містобудування на належний захист своїх інтересів. Тож АМУ наголошує на необхідності розблокування доступу до даного реєстру та відновлення повноцінної роботи органів ДАБІ з реєстрації дозвільних документів на будівництво.
Сфера ДАБК є однією з найперших, в якій розпочалася та продовжується децентралізація. За даними офіційного сайту ДАБІ, на сьогодні 100 муніципалітетів перебрали на себе повноваження у сфері ДАБК, у т.ч. - органи місцевого самоврядування 21 обласного центра. Виконання місцевим самоврядуванням повноважень у сфері ДАБК сприяє формуванню комфортного, безпечного середовища для жителів муніципалітетів, а також отриманню суб'єктами містобудування якісних послуг, економічному розвитку муніципалітетів. Тому АМУ підкреслює, що при реформуванні важливо зберегти повноцінне виконання органами місцевого самоврядування повноважень у цій сфері.
Довідково: на офіційному сайті Мінрегіону ці постанови були опубліковані 25.02.2020, а вже через 16 днів їх остаточно прийняли. Тобто процедура публічного обговорення не була дотримана. Всупереч п.7 параграфу 33 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабміну від 18.07.2007 №950, зазначені постанови не надсилалися на погодження Асоціації міст України. Відсутність консультацій з органами місцевого самоврядування також суперечить ч.6 ст.4 Європейської хартії місцевого самоврядування, ратифікованої Законом України від 15.07.1997 №452/97-ВР.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)