26 / Квітень, 2022
21 квітня Верховна Рада України прийняла за основу із скороченням строку підготовки проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» №7289  від 15.04.2022 року.
 
Законопроектом пропонується спростити та врегулювати питання земельних відносин у період воєнного стану, зокрема:
  • В умовах військового стану органам місцевого самоврядування надати можливість передавати в оренду земельні ділянки, що переходять до комунальної власності територіальних громад, без державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
  • Здійснювати оперативне надання земельних ділянок комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, без проведення земельних торгів.
  • Надання у постійне користування земельних ділянок комунальної власності для розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб здійснюватиметься виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
  • Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок, надання земельних ділянок комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, будівництва річкових портів (терміналів), залізничних логістичних центрів (виробничо-перевантажувальних комплексів) здійснюватиметься без розроблення документації із землеустрою, без супутніх витрат та затвердженої містобудівної документації на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури сільської селищної, міської ради. В свою чергу, забороняється використовувати для таких цілей природоохоронні території, землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, порушувати обмеження у використанні земель (у тому числі в сфері забудови).
  • У період, коли функціонування Державного земельного кадастру призупинено, встановлюються спеціальні правила реєстрації встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок районними військовими адміністраціями.
  • У разі неможливості надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки центральними органами виконавчої влади буде затверджено усереднені показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі.
  • Встановлюються інші особливості ведення Державного земельного кадастру в умовах військового часу.
  • Для оперативного вирішення завдань експлуатації та підтримання в належному стані об’єктів технічної інфраструктури в умах воєнного часу оператору газотранспортної системи, оператору газорозподільної системи, оператору системи розподілу, оператору системи передачі, підприємствам централізованого водопостачання і водовідведення, теплогенеруючим, теплотранспортуючим, теплопостачальним організаціям, операторам електронних комунікацій надається право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок усіх форм власності, на яких розташовані об'єкти таких операторів, підприємств, організацій, а також в межах їх охоронних (спеціальних) зон.
  • Створюються правові передумови для забезпечення діяльності в умовах воєнного часу послугами зі складання документації із землеустрою, топографо-геодезичних і картографічних робіт, оцінки майна, експертної грошової оцінки земельних ділянок, що є критичними для функціонування земельно-майнових відносин.
 
АМУ надала парламентському Комітету з питань аграрної та земельної політики пропозиції до Законопроекту №7289:
► визначити чіткий механізм внесення відомостей про зміну цільового призначення земельних ділянок в базу ДЗК, що змінювались в період військового стану, після завершення військового стану;
► використати переміщення (евакуацію) виробничих та промислових потужностей з урахуванням площадок індустріальних парків можливих регіонів.
 

У листі до Комітету Асоціація міст України висловила підтримку запропонованим нормам Законопроекту №7289, які спрощують ряд процедур у сфері земельних відносин у нелегкий військовий період, та просить врахувати надані пропозиції.  Лист АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)