15 / Липень, 2025

Необхідність фіксації втрати житла мешканцями громад, що знаходяться в зоні активних бойових дій та на тимчасово окупованих територіях неодноразово обговорювали на засіданнях Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад

Дистанційне обстеження зруйнованого житла на територіях активних бойових дій в рамках програми єВідновлення передбачено Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання проведення дистанційного обстеження знищених окремих категорій об’єктів нерухомого майна, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси» від 7 липня 2025 року №815

Механізм, розроблений в Міністерстві розвитку громад та територій України, надасть доступ до компенсацій для людей, що втратили свої домівки внаслідок російської агресії — у громадах, які щодня під вогнем.

Дистанційне обстеження проводитимуть комісії, створені органами місцевого самоврядування або обласними військовими адміністраціями та зможуть використовувати всі доступні інструменти дистанційного спостереження, зокрема:

- супутникові знімки;

- матеріали, отримані за допомогою зйомки з БПЛА;

- фото та відео, зняті на мобільний телефон власником житла.

До знімків, зроблених заявниками, висуваються чіткі вимоги:

- фото має бути кольоровим, чітким і без дефектів;

- файл має містити дату та час зйомки, геолокацію;

- має бути зафіксована земельна ділянка, на якій розташована зруйнована оселя;

- загальний і ще мінімум 3 різні ракурси житла, які підтверджують факт знищення;

- на знімках мають бути чітко зафіксовані зруйновані конструкції, зокрема несучі стіни, перекриття, дах;

- світлини мають містити ідентифікаційні ознаки об'єкта: таблички з адресою, номери будинків, вивіски та інші орієнтири.

За потреби подаються додаткові підтвердження – акти ДСНС, поліції, свідчення очевидців.

Запровадження механізму дистанційного обстеження – це частина системної цифровізації процесу фіксації збитків, завданих війною. На першому етапі він діятиме в громадах, де тривають бойові дії. У разі успішного впровадження, механізм буде масштабовано на інші території, зокрема й тимчасово окуповані.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)