23 / Червень, 2023

11-17 червня 2023 року делегація трьох українських громад відвідала італійські муніципалітети-партнери з навчальним візитом.

Візит організований Асоціацією міст України (АМУ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II).

До складу делегації Асоціації міст України ввійшли:

Микола Бакшеєв, Первомайський міський голова, та Тетяна Орлова, керуюча справами Виконавчого комітету Первомайської міської ради (Харківська область),

Денис Петренко, заступник Лозівського міського голови, та Сергій Гранкін, керівник управління економіки Лозівської міської ради (Харківська область)

Наталія Москаленко, керуюча справами Виконавчого комітету Роменської міської ради, та Павліна Оганесян, начальник управління Центру надання адміністративних послуг м.Ромни (Сумська область),

Юлія Бандура, Директор центру розвитку та впровадження проєктів Асоціації міст України.

Метою візиту став обмін досвідом між українськими та італійськими муніципалітетами з питань відновлення зруйнованої комунальної та житлової інфраструктури, водопостачання та водовідведення, теплопостачання за інноваційними технологіями, впровадження енергоефективних заходів та використання відновлювальної енергії (ВДЕ), будівництва бомбосховищ у навчальних закладах, придбання комунального транспорту (шкільні автобуси, машини швидкої допомоги, пожежні машини тощо), обміну досвідом організації навчального процесу, залучення інвестицій у виробництво будівельних матеріалів із деревини, поводження з твердими побутовими відходами (роздільний збір та сортування ТПВ).

Навчальний візит став складовою двосторонніх перемовин, які відбулися у рамках означеного Проєкту між керівниками українських та італійських муніципалітетів Ромни й Інверуно, Лозова і Сесто-Сан-Джовані, Первомайськ і Арконате.

  

Протягом тижня делегація українських громад відвідала чотири муніципалітети регіону Ломбардія: Арконате, Інверуно, Чінізелло Бальзамо та Сесто-Сан-Джовані. До програми візиту входили ділові зустрічі з керівниками і фахівцями місцевих муніципалітетів, ознайомлення з інноваційними проєктами в галузях сучасних технологій поводження з твердими побутовими відходами, очищення води та стоків, відновлювальної енергетики, зведення енергоощадних будівель, зокрема, навчальних закладів, знайомство з розвитком освітніх, спортивних та культурних процесів у громадах регіону Ломбардія. Також українці взяли участь у низці семінарів щодо впровадження спільних проєктів та наявних можливостей їхнього фінансування.

     

Якщо муніципалітети Арконате та Інверуно були обрані ломбардійською стороною як приклади здатності громад об'єднуватися в консорціуми та співпрацювати разом, то Сесто-Сан-Джовані став гарним прикладом великого європейського міста, яке перебуває в активному процесі відновлення і перебудови після деіндустріалізації.

Розпочався візит з офіційної зустрічі в муніципалітеті Арконате, де представників українських органів самоврядування вітали Серджіо Каллоні, - мер Арконате, Сара Беттінеллі - мер Інверуно, Фабіо Мерлотті - мер Бускате та інші мери регіону Альто-Міланезе. Під час зустрічі представники Первомайської, Роменської і Лозівської міських громад презентували свої громади та розповіли про сфери інтересів та можливих майбутніх проєктів.

Продовженням візиту стало ознайомлення його учасників з особливостями роботи консорціуму регіону Альто-Міланезе, що об’єднує 23 муніципалітета, в напрямку втілення сучасних технологій очищення води та поводження з твердими побутовими відходами, зокрема, щодо сортування, переробки і подальшого використання переробленої сировини.

    

В Інверуно українці побували в сучасному бібліотечно-культурному центрі, де втілюється проєкт «Де б ви не читали: центр книги та читання», що фінансується державою, та навчальний заклад, зведений за енергоощадних технологій.

Два наступні дні в місті Сесто-Сан-Джовані були присвячені діловим зустрічам з керівником мером міста, Роберто де Стефано, і фахівцями муніципалітету, ознайомленню з його виробничими та навчальним процесами. До кризи 1996 року місто було одним із найбільших промислово-виробничих центрів Італії, де працювали металургійні, електротехнічні підприємства, легка промисловість. І хоча певні потужності залишились, муніципалітет опікується реконверсією територій, що раніше були зайняті фабриками, проводить різнопланові роботи з реконструкції міста. Тому мешканці громади мають значний досвід у сфері будівництва різних об’єктів, переважно екологічних і енергоощадних.

Так, українці дізнались про модернізацію та втілення кращих практик для спеціалізованих навчальних закладів на прикладі Селезіанського професійного училища механіки та електроніки, відвідали реконструйований спорткомплекс футбольного клубу Pro Sesto – стадіон Бреда. В ході ознайомлення вони мали змогу обговорити перспективи співпраці в галузі спорту.

Значний інтерес представників українських громад викликали візит до СAP Holding 3G – Zero Biopiattaforma, що займається інжинірингом біоплатформ для твердих побутових відходів.

Денис Петренко, заступник Лозівського міського голови, та Сергій Гранкін, керівник управління економіки Лозівської міської ради, обговорюючи спільні проекти, зазначили, що одним із перспективних напрямків співпраці визначено сортування сміття та створення переробного підприємства. Денис Петренко зазначив, що італійці вміють перетворювати відходи на прибутки: вони сумлінно сортують сміття – це пришвидшує процес утилізації і дозволяє економити на опаленні. З органічних відходів отримують газ. Будівництво подібних підприємств дуже дороговартісне, але вирішувати існуючі проблеми поступово потрібно. Тому Лозівська громада працюватиме в цьому напрямку.

Наталія Москаленко, керуюча справами виконкому Роменської міської ради, зауважила, що фахівці їхньої громади та муніципалітету Інверуно попередньо обговорювали питання укладання угоди про партнерство та співпрацю двох громад. Тож вони з мером Інверуно Сарою Беттніеллі провели низку зустрічей, де докладно окреслили подальші шляхи співпраці. Пані Сара Беттніеллі наголосила, що готова співпрацювати над спільними проєктами задля розвитку обох громад.

Наталія Москаленко зауважила, що міжнародна співпраця з європейськими муніципалітетами є одним із важливих напрямків розвитку громад. Візити такого формату дозволяють не лише ознайомитись з функціонуванням європейської системи місцевого самоврядування, а й сприяють налагодженню тісних взаємозв’язків.

Микола Бакшеєв, Первомайський міський голова, так само мав нагоду презентувати громаду керівництву декількох муніципалітетів. Впровадження європейських стандартів на рівні громад, приведення їх у відповідність до європейських вимог - ці компоненти, необхідні для подальшої інтеграції України до ЄС. А завдяки активному партнерству з громадами країн Європейського Союзу ми зможемо розвивати громаду та сприяти відновленню післявоєнної України.

Наявність європейських муніципальних партнерів дозволить нашій громаді брати участь у проєктах Єврокомісії з реконструкції міської інфраструктури. Важливо розуміти, що європейські гроші та блага прийдуть лише разом зі зміною свідомості їх користувачів. Почати з елементарного: змінити ставлення до сміття та свідомо його сортувати, формувати енергоощадну поведінку, сповідувати прозорі демократичні цінності. Шануймо нашу громаду та наближаємося до Європи разом!

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)