Децентралізація дає громадам можливості спрямовувати ресурси на відновлення історичних пам’яток, – О.Слобожан на прес-конференції в Укрінформі

16 / Жовтень, 2018
16 жовтня Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан взяв участь у прес-концеренції, присвяченій Міжнародній конференції "Культурна спадщина у ХХІ столітті: збереження, використання, популяризація", яка пройде 19-20 жовтня у Вінниці, а також візиту в Україну Почесного президента ICOMOS Густаво Араоза. Участь у заході також взяли Міністр культури України Євген Нищук, заступник Міністра культури України Тамара Мазур, Почесний президент ICOMOS Густаво Араоз, директор Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель та заступник директора Українського центру культурних досліджень Катерина Гончарова.
Міністр культури Євген Нищук зазначив, що проведення конференції у Вінниці допоможе напрацювати механізми захисту та відновлення культурних надбань. Також він поінформував, що Густав Араоз дасть рекомендації зі збереження об’єктів історичної спадщини за даними, які отримає під час свого візиту в Україну.
Виконавчий директор АМУ О.Слобожан презентував результати опитування про стан пам'яток у громадах, яке провела Асоціація міст України. Анкетування відбулось в усіх областях України і показало, що 75% опитаних громад використовують історичні споруди у суспільному житті. В той же час багато пам’яток діють, як туристичні об’єкти. О.Слобожан також розповів про їх стан: 80% опитаних громад повідомили, що пам’ятки потребують реконструкції або відновлення. В той же час завдяки децентралізації з’явилось більше можливостей для їх охорони та збереження.
За 3-4 роки 20% опитаних громад вже можуть і виділяють кошти на оновлення і реставрацію пам’яток. Наприклад, у місті Тростянець була відновлена садиба Кеніга та фортеця Круглий Двір. Саме це місто стало переможцем проекту під патронатом Прем’єр-міністра України «Малі міста – великі враження», - повідомив О.Слобожан.
Також Виконавчий директор АМУ наголосив на необхідності підготовки та оновлення документації. У 80% опитаних громад є Генеральні плани забудови. Лише 30% з них мають необхідні для відновлення пам’яток та розвитку міст з урахуванням історико-культурної спадщини історико-архітектурні опорні плани. А 14% Генпланів із загальної кількості були прийняті ще до 1991 року.
Почесний президент ICOMOS Густаво Араоз розповів, що напередодні мав можливість ознайомитися з пам'ятками Києва, та відзначив позитивний досвід міста у використанні громадського простору та ресурсів. Він також повідомив, що в Україні реалізовано чимало проектів зі збереження та відновлення культурних та історичних пам’яток, але залишається ще багато проблем у цьому напрямку. Г.Араоз відзначив, що шляхи збереження культурної спадщини, які існували у ХХ столітті, зараз не діють, і потрібно розробляти нові.
Відео прес-конференції можна подивитись на Youtube-каналі Укрінформу.
Довідка: ICOMOS – це міжнародна асоціація професіоналів, метою діяльності якої є збереження та захист культурної спадщини в усьому світі.
Нагадаємо, 19-20 жовтня у Вінниці за підтримки АМУ пройде Міжнародна конференція «Культурна спадщина у ХХІ столітті: збереження, використання, популяризація», під час якої відбудеться презентація перекладу українською мовою керівних настанов до реалізації Конвенції про охорону світової культурної і природної спадщини.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)