09 / Квітень, 2020
Антимонопольний комітет України (АМКУ) ухвалив рекомендації для Мінекономіки, спрямовані на вдосконалення вимог до учасників процедур закупівель продуктів харчування, послуг їдалень та кейтерингових послуг. Міністерству рекомендовано удосконалити зразки тендерної документації, розробити методичні рекомендації, методологічні роз’яснення та за потреби інші документи, які дадуть можливість покращити ситуацію у цьому напрямку.
Розглядаючи скарги, які стосуються вищезгаданих закупівель, АМКУ виявив ряд випадків, коли замовники виставляють вимоги, які сприяють зловживанням при закупівлях як самим замовником, так і учасниками тендерів.
Серед таких умов:
  • встановлення надлишкових/додаткових вимог в частині кваліфікаційних критеріїв, що відсікає багатьох виробників, які можуть запропонувати нижчу ціну та/або вищу якість;
  • відсутність вимог, які дають можливість пересвідчитися в можливості безпечного та якісного постачання товарів, робіт, послуг;
  • відсутність пунктів, які гарантують виконання умов договору;
  • встановлення дискримінаційних вимог;
  • демпінгування під час проведення торгів;
  • велику кількість неузгоджених нормативних актів, положення яких часто суперечать один одному та не дають замовникам можливості якісно підготувати тендерну документацію.
Зазначені передумови призводять до затягування процедури закупівлі, зриву організації харчування в навчальних закладах та інших закладах, які фінансуються за рахунок бюджету, участі в процедурах недобросовісних учасників та неякісних послугах. Через це кошти, які виділяються з бюджету на забезпечення харчування, використовуються вкрай неефективно.
 
Довідково: за минулий рік до АМКУ надійшло 382 скарги на дії замовників під час закупівель шкільного харчування.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)