21 / Травень, 2020
22 квітня 2020 року Держгеокадастр оприлюднив для публічного обговорення проєкт постанови Кабміну «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель». Проєктом пропонується уніфікувати три методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), земель сільськогосподарського призначення, об’єднавши їх в одну.
Протягом місяця Аналітичний Центр АМУ проводив збір пропозицій, аналіз та розрахунки змін базової вартості нормативної грошової оцінки і має такі висновки:
1. В проєкті документу відсутні нормативи по розрахункам НГО окремої земельної ділянки (наприклад, у разі зміни її цільового призначення).
2. У Додатку 3 проєкту Методики визначається коефіцієнти (Км1) зони впливу великих міст. АМУ запропонувала внести зміни у цей додаток та уточнити конкретні населені пункти, які входять у приміську зону міст. Також коефіцієнт (Км1) у додатку 3 проєкту Методики, на думку АМУ, має містити посилання на рішення органів місцевого самоврядування.
Адже межі приміських зон та їх режим визначаються радою на підставі угод з представницькими органами територіальних громад суміжних адміністративно-територіальних одиниць і власниками землі, що визначаються Статутними документами муніципалітетів і затверджуються відповідними рішеннями.
3. АМУ вважає, що у розрахунках даних некоректно застосовується час проведення Всеукраїнського перепису населення при наявності даних Державної служби статистики України щодо чисельності наявного населення в Україні та регіонах, містах, районах, селищах міського типу на 1 січня 2020 року, що на фоні зменшення населення України неодмінно позначиться на розрахунках та призведе до викривлення отриманих результатів. Тож АМУ пропонує привести ці норми у відповідність.
4. Додатково Асоціація пропонує оновити норму Податкового кодексу України статті 271.2., де «… рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом..», шляхом впровадження НГО на певній території, не очікуючи нового бюджетного періоду. Це допоможе додатково наповнювати місцеві бюджети, особливо при зміні цільового призначення земель чи підготовці окремих земельних ділянок як лотів до аукціону при передачі їх в оренду.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок є однією із основ формування місцевих бюджетів територіальних громад. Тому Асоціація міст України не погодила проєкт постанови Кабміну «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель» та запропонувала його доопрацювати відповідно до наданих пропозицій і зауважень. Адже прийняття такого важливого документу може призвести до різкого зменшення і зниження дохідної частини місцевих бюджетів.
Галузь: