24 / Квітень, 2020
Антимонопольний комітет України (АМКУ) прийняв рішення щодо надання державної допомоги суб'єктам господарювання, які свідчать про його надмірне втручання в діяльність органів місцевого самоврядування. АМУ підкреслює що це суперечить ст.71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, якою гарантується самостійність в прийнятті рішень місцевого самоврядування.
Такі дії АМКУ несуть загрозу виконанню органами місцевого самоврядування власних повноважень та створюють репутаційні ризики для міських, селищних, сільських голів - адже Антимонопольний комітет вказує на необхідність перегляду вже прийнятих рішень із запровадження податкових пільг із сплати місцевих податків і зборів для суб'єктів господарювання, які надають життєвоважливі, соціально значущі послуги; розвивають економічний потенціал населених пунктів.
Зокрема, 16 квітня 2020 року АМКУ схвалив рішення №243-р щодо державної допомоги у формі звільнення від сплати земельного податку та податку на нерухоме майно (відмінне від земельної ділянки). Відповідно до повідомлення Харківської міської ради, від оподаткування земельного податку та податку на нерухоме майно (відмінне від земельної ділянки) звільняються усі комунальні підприємства, установи, організації. Це визначено АМКУ як недопустима державна допомога для конкуренції. До такого висновку Антимонопольний комітет дійшов на підставі норм Конституції України, Податкового кодексу, Господарського кодексу, відповідно до яких усі суб'єкти права власності повинні бути рівними перед законом.
Слід зазначити, що ні Конституцією України, ні Податковим кодексом України, ні Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” не передбачені обмеження/виключення щодо прийняття органами місцевого самоврядування рішення про встановлення пільг зі сплати місцевих податків та зборів, виходячи із критерію “право власності”. Єдине обмеження стосується того, що податкові пільги не можуть надаватися окремим суб'єктам господарювання.
Також згідно рішення АМКУ, звільнення від сплати земельного податку має ознаки недопустимої для конкуренції щодо:
- заповідників, у тому числі історико-культурних, національних природних парків, заказників (крім мисливських), парків державної та комунальної власності;
- дослідних господарств науково-дослідних установ і навчальних закладів с\г профілю та професійно-технічних училищ;
- дитячих санаторно-курортних та оздоровчих закладів України;
- закладів, установ та організацій, спеціалізованих санаторіїв України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих;
- благодійних організацій;
- житлово-будівельних кооперативів та житлових кооперативів та ін.;
Для того, щоб встановлення податкових пільг зі сплати земельного податку відповідало законодавству про державну допомогу АМКУ вирішив, що рішення Харківської міської ради має містити ряд обмежень та критеріїв. Зокрема, це вимоги щодо здійснення та збереження інвестицій, створення нових робочих місць отримувачами державної допомоги, розміру державної допомоги, який має становити:
- для суб’єктів великого підприємництва – до 50 відсотків таких витрат;
- для суб’єктів середнього підприємництва – до 60 відсотків таких витрат;
- для суб’єктів малого підприємництва – до 70 відсотків таких витрат.
Асоціація міст України категорично не підтримує таке рішення Антимонопольного комітету, яке по суті є втручанням у діяльність органів місцевого самоврядування, та вважає, що воно призведе до призупинення розвитку муніципалітетів і відкату реформи з децентралізації.Окрім того АМУ наголошує, що неприпустимими є довготривалий період погодження щодо надання держдопомоги (до 8 місяців) та введення ряду обмежень на бюджетну підтримку суб'єктів господарювання, які розвивають економічний потенціал муніципалітетів.
Нагадаємо, АМУ від початку введення в дію Закону “Про державну допомогу суб'єктам господарювання” неодноразово зверталася листами до Кабміну, профільних міністерств з обґрунтуванням проблем, які створюють норми закону та пропозиціями з їх вирішення. Завдяки активним діям АМУ прийнята постанова Кабміну від 23.06.2018 р. №420 “Про затвердженнчя Переліку послуг, що становлять загальний економічний інтерес”. Це полегшило надання державної допомоги у сфері ЖКГ. Проте подальші роз'яснення АМКУ свідчать про його надмірне втручання в життя громад з усіма негативними наслідками.
Галузь: