14 / Грудень, 2022
9 грудня відбулося третє тематичне засідання Платформи діалогу місцевого та центрального рівнів влади.  Цьогоріч захід відбувся в умовах повномасштабної війни російської федерації проти України, за яких органи місцевого самоврядування України відіграють провідну роль  у захисті своїх громадян, надаючи їм необхідні послуги під час гуманітарної кризи.
Відкрите врядування стало невід’ємною складовою партисипативного, інклюзивного та відкритого процесу прийняття рішень на всіх рівнях влади. Завдяки впровадженню принципів відкритого врядування та ефективного залучення органів місцевого самоврядування до процесів розробки та виконання  Плану дій з впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” (План дій ПВУ), Секретаріат Кабінету міністрів України та Асоціація міст України за підтримки Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи  започаткували Платформу діалогу місцевого та центрального рівнів влади з питань відкритого врядування в Україні у відповідності до Стратегії Партнерства «Відкритий Уряд – місцевий рівень».
Рафаель Бенітез, Директор Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, та Олександр Ярема, Державний секретар Кабінету Міністрів України, у своїх виступах наголосили на важливості відкритого врядування і подякували АМУ за зроблену роботу в цьому напрямку.
У своєму виступі Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан наголосив, що органи місцевого самоврядування здатні реалізовувати інноваційні практики відкритого врядування і трансформувати їх у сталі та системні підходи, а не просто відокремлені чи одноразові акції. Асоціація міст України інтегрує відкрите врядування у свою діяльність з 2019 року, коли спільно з Конгресом місцевих та регіональних влад напрацювали  «Дорожню карту зі сприяння та розвитку відкритого урядування та е-урядування на місцевому рівні в Україні». Українські муніципалітети  активно долучаються до міжнародної ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд». Як відомо, першими долучилися до міжнародної програми «Партнерство «Відкритий уряд – місцевий рівень» (OGP local): Хмельницький, Вінниця і Тернопіль. У вересні АМУ оголосила конкурс кращих історій незламності та співдії в громадах під час війни. Кількість тих громад, які долучилися до конкурсу вражає: 120 органів місцевого самоврядування з усіх регіонів подали свої практики, які вони реалізували впродовж 2022 року за трьома напрямками: згуртованість, залучення молоді, електронне врядування. Ще один приклад того, що відкрите врядування є актуальним для нашого сьогодення – це цикл начальних сесій з питань відкритого врядування, які АМУ організувало нещодавно. 502 громади висловили зацікавлення у тому, щоб взяти участь у таких навчальних сесіях. 206 представників територіальних громад отримали сертифікати про успішне завершення навчального циклу.
«Можна з впевненістю говорити про те, що органи місцевого самоврядування мають досвід і знання, достатні для того, щоб робити відкрите врядування системним. Вони можуть ініціювати пропозиції до зобов’язань Плану дій «Партнерство «Відкритий Уряд» на 2023 – 2024 роки, який зараз обговорюється та долучатись їх виконання у найбільш ефективний спосіб», – зауважив Олександр Слобожан.
Наталія Окша, Секретар Координаційної ради з питань реалізації в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд», Заступниця Директора департаменту інформації та комунікацій Секретаріату Кабінету Міністрів України, розповіла про діяльність України щодо реалізації ініціативи і закликала активно долучатись до напрацювання нових завдань для  плану дій на 2023 – 2024 роки.
Також перед учасниками заходу виступи представники місцевого самоврядування:
Любомир Джанов, Голова Бучанської молодіжної ради, член Асоціації молодіжних рад України, розповів про досвід діяльності молодіжної ради в умовах воєнного стану і роль молоді у відбудові країни.
Михайло Нетяжук, Фастівський міський голова, наголосив на важливості залучення молоді і їх підтримки, акцентував увагу на питаннях прозорості відбудови.
Валентина Кравченко, начальник відділу з питань внутрішньої політики Ватутінської міської ради, зупинилася на практичних аспектах врегулювання діяльності громадських рад і потребі у внесенні змін до законодавства в частині надання можливості змінювати склади громадських рад, втому числі і з метою залучення організацій з числа внутрішньо-переміщених осіб.
Олена Орленко, заступник директора КП "Інститут розвитку міст", м. Вінниця, зупинилася на діяльності Вінниці з розробки локального плану дій, його реалізації і планах на майбутнє.
Інна Скляр, експертка АМУ, підсумувала обговорені пропозиції та сформувала пропозиції щодо наступних пунктів включення до Плану дій:
  1. Участь молоді шляхом залучення завдяки молодіжним радам;
  2. Створення електронної платформи взаємодії з центральними органами виконавчої влади;
  3. Розробка місцевих Планів дій з відкритого врядування;
  4. Розробка загальнонаціональної програми відкритого врядування для місцевого рівня;
  5. Забезпечення прозорості у відновленні та відбудові на місцевому рівні;
  6. Впровадження нових антикорупційних заходів;
  7. Створення політик щодо захисту викривачів;
  8. Розробка місцевих політик щодо захисту довкілля;
  9. Протидія невдалим гендерним стереотипам, які мають тенденцію до поширення;
  10. Створення освітніх інструментів у сфері залучення ВПО.
Також під час засідання платформи Ів Дежегер, Виконавчий директор Європейської федерації інновацій у демократії, презентував новий для України інструмент дорадчої демократії.
Модераторками заходу виступили Маріте Морас, Голова відділу, Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, та Світлана Грищенко, Керівник проєкту, Офіс Ради Європи в Україні.
Переглянути запис заходу можна за посиланням.
Якщо маєте пропозиції до Плану дій, надсилайте на електронну адресу i.sklyar@auc.org.ua до 27.12.2022
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)