11 / Березень, 2020
У Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту» №3174 від 05.03.2020 року, внесений народним депутатом України Зіновієм Андрійовичем.
Законопроєктом передбачено відновити положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якими регулювалося питання сплати пайових внесків у розвиток інфраструктури населених пунктів. Зокрема, статтю 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» з удосконаленим механізмом нарахування, сплати та використання пайових внесків. Запропоновані зміни стосуються:
- встановлення фіксованого розміру сплати пайових внесків: 4% для нежитлових будівель, 2% - для житлових, 0% - для промислових споруд;
- при розрахунку пайових внесків для житлових будівель пропонується брати за основу показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну житлову політику і політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування.
 
Нагадаємо, що відміна пайової участі була відображена у ряді законопроєктів, які майже кожного року народні депутати системно вносили на реєстрацію у Верховну Раду України: 2015 р [1]; 2017 р.[2], 2018 р.[3], 2019 р.[4]
У пояснювальних записках до законопроєктів не зазначалися джерела покриття втрат доходів місцевих бюджетів в разі скасування пайових внесків, що суперечить частині третій статті 142 Конституції України: «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою».
За активної підтримки народного депутата України З.Андрійовича  та активної позиції Асоціації міст України вдалося зберегти на один рік пайові внески для громад. Так, 20.09.2019 року було прийнято відповідний Закон України № 132-IX.
З 01.01.2021 р. органи місцевого самоврядування не матимуть додаткового інструменту здійснювати фінансування заходів для створення комфортних умов проживання громадян (будувати, ремонтувати дитячі садочки, школи, лікарні, котельні, дороги, вулиці, провулки та ін.) та регулювати процеси забудови територій.
 
Підкреслюємо, що пайові внески – це важливе джерело надходжень до бюджету розвитку (близько 1,6 млрд грн). Пайові внески мають позитивний економічний ефект, адже, розвиваючи та покращуючи інфраструктуру, територіальні громади стають більш інвестиційно привабливими. За результатами опитування, яке провела Асоціація міст України серед 142 міст та 283 ОТГ, було виявлено наступне:
  • відсоток покриття місцевих бюджетів пайовими внесками достатньо високий – 92,0% опитаних міст та 34,3% опитаних ОТГ отримують пайові внески;
  • пайові внески складають більше 50,0% бюджету розвитку чималої кількості міст та ОТГ (42 опитаних міст та 26 ОТГ).
Крім цього, в Україні реальна потреба у коштах на фінансування розвитку інфраструктури громад є значно більшою (за результатами 2018 р. – 42,5 млрд грн), ніж надходження пайових внесків до місцевих бюджетів (1,6 млрд грн у 2018 р.). Тому відміна пайової участі призведе до ще більшого недофінансування інвестиційних потреб територіальних громад.
 
 

[1] Проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (щодо скасування пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту)» (реєстрац. № 3610 від 10.12.2015 р.)
[2] Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні» (реєстрац. № 6540 від 06.06.2017 р.)
[3] Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (реєстрац. № 8124 від 15.03.2018 р.).
[4] Проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» (реєстрац. № 1059 від 29.08.2019 р.).
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)