06 / Вересень, 2021
6 вересня 2012 року прийнято Закон України "Про адміністративні послуги". Це базовий закон, який вже 9 років визначає, що таке адміністративні послуги, ким і як вони мають надаватися. Протягом цих років 21 раз вносились зміни до закону. Асоціація місти України брала активну участь у підготовці та доопрацюванні більшості цих змін.
А вже 7 листопада 2021 року набудуть чинності норми, відповідно до яких доповнюється визначення адміністративної послуги. Так,  адміністративні послуги надаватимуться не лише за заявою, а й у разі настання події, яка є підставою для надання такої послуги.
У ході децентралізації спроможні громади отримали більш широкі повноваження, ресурси і відповідальність. Перелік послуг, які можуть надаватися на місцях, постійно розширюється. Жителі територіальних громад очікують від місцевої влади зручних та якісних адміністративних послуг. Саме тому важливо, щоб кожна територіальна громада якнайшвидше вирішила, у який спосіб швидко та доступно надавати ці послуги.  Найдоцільніше це робити через центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи).
Законом України "Про адміністративні послуги" передбачено, що ЦНАП -  це постійно діючий робочий орган або виконавчий орган (структурний підрозділ) органу місцевого самоврядування або місцевої державної адміністрації, в якому надаються адміністративні послуги згідно з переліком, визначеним відповідно до цього Закону. Це єдине місце (приміщення), де можна отримати найнеобхідніші адміністративні послуги у комфортних умовах.
Відповідно до Моніторингу Мінрегіону , 815 громад мають ЦНАП, а 615 їх ще не утворили. Лишається незначна частка ЦНАПів, які утворені РДА. Більшість громад утворили власні ЦНАПи, де надають як власні, так і делеговані послуги.
Раніше питаннями адміністративних послуг опікувалось Міністерство економіки, але зі створенням Міністерства цифрової трансформації йому передано питання адміністративних послуг. Наразі запроваджено багато новацій, зокрема з'являється нове брендування - паралельно з назвою ЦНАП використовується "Дія Центр" і акцент робиться саме на електронних послугах, поширення кращого досвіду на всю країну. Сьогодні, 6 вересня, о 12.00 відбудеться презентація єдиного порталу для ЦНАПів від Мінцифри (дивитися за посиланням).
Але повертаючись до Закону України "Про адміністративні послуги", варто відмітити, що з його прийняттям з'явилася і нова посада - "адміністратор". Це посадова особа, яка надає адміністративні послуги або організовує їх надання шляхом взаємодії з суб’єктами надання адміністративних послуг. За інформацією Мінцифри, у ЦНАПах працює близько 5 тисяч адміністраторів.
26 травня 2021 року Кабінет Міністрів України схвалив проєкт указу президента про запровадження 6 вересня професійного свята - Дня адміністратора центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Попри те, що Указ про дане свято досі не підписано - мережа ЦНАПів вже вкотре відзначає 6 вересня як професійне свято.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)