15 / Листопад, 2024

Близько ста учасників – представники органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій, а також Координаційного центру з надання правничої допомоги – долучилися 15 листопада 2024 року до участі у засіданні фахової мережі з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України.

Мета засідання: ознайомлення з кращими практиками реалізації проєктів відновлення територіальних громад, визначення актуальних проблемних питань та можливостей щодо відновлення муніципальної інфраструктури, напрацювання пропозицій до органів державної влади.

Олександр Ситайло, Малинський міський голова, розповів, що Малинська громада – одна з тих, які постраждали найбільше на Житомирщині. Він зазначив, що в громаді з перших днів була організована комісія, яка обстежувала зруйновані і пошкоджені об’єкти, велося документування та фіксація, складалися відповідні акти обстеження. Саме такі заходи дозволили одними з перших розпочати відновлювальні роботи щодо житлових будинків, соціальної інфраструктури. У 2023 році запрацювала Комісія з обстеження пошкодженого і знищеного майна за програмою «єВідновлення».

«У межах програми «єВідновлення» протягом 2023-2024 року заявники отримали понад 102 млн грн компенсації. Залучаємо інвесторів для будівництва багатоквартирних будинків, що сприятиме збереженню людського капіталу в громаді. Водночас, триває відновлення об’єктів комунальної власності за підтримки міжнародних організацій та у співпраці із Житомирською ОВА. Наразі 80% муніципальної інфраструктури вдалося відновити і цей процес триває», – поінформував Олександр Ситайло.

Крім того, Малинський міський голова розповів про досвід розмінування територій. Наразі знешкоджено 12 тисяч вибухонебезпечних об’єктів на 700 гектарах, більшість з яких вже використовуються для сільськогосподарських робіт. Ведеться робота з організації індустріального парку, який є пріоритетним проєктом сьогодні і у перспективі дозволить збільшити кількість робочих місць у громаді та посилить місцеву економіку.

Дмитро Федоров, Новобілоуський сільський голова, детально розповів про руйнування, яких зазнала громада внаслідок окупації та активних бойових дій з боку російської федерації.

«Наразі стратегічне бачення та актуальне гасло життя громади: відновлення, розвиток, безпека. Зокрема, для забезпечення відновлення пошкоджених об’єктів нерухомого майна громадян Новобілоуською сільською радою у 2023 році було прийнято відповідну Програму обстеження будівель та споруд для організації надання компенсації з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», що дозволяє підготувати експертні звіти. Це дало можливість отримати компенсації за пошкоджене майно 182 домогосподарствам на загальну суму 24,6 млн грн, а також компенсації за знищене майно 36 домогосподарствам на придбання житла з використанням житлового сертифікату на загальну суму 71,6 млн грн», – зазначив Дмитро Федоров.

Новобілоуський сільський голова також наголосив на важливості розробки стратегічних документів щодо відновлення та розвитку громад, які сприяють налагодженню співпраці з європейськими містами-партнерами та залученню коштів міжнародних донорів. Так, Новобілоуська сільська рада вже затвердила Програму комплексного відновлення, а також План відновлення та розвитку. Наразі розпочата робота з розробки Стратегії розвитку громади за підтримки Французької агенції.

Оксана Василяка, перша заступниця директора Координаційного центру з надання правничої допомоги, поінформувала про систему надання безоплатної правничої допомоги (БПД) та можливості співпраці з органами місцевого самоврядування, зокрема, в частині надання такої допомоги для фізичних осіб, майно яких пошкоджене чи знищене. Вона зазначила, що наразі в системі функціонує Координаційний  і 5 міжрегіональних центрів та 500 бюро правничої допомоги. Пункти БПД можуть бути організовані також на запит громад. Правнича допомога включає надання первинної (правової інформації, консультацій і роз’яснень, складання заяв, скарг та інших документів правового характеру, допомога в забезпеченні доступу до вторинної правничої допомоги та медіації) і вторинної (захист, здійснення представництва інтересів у судах, інших державних органах перед іншими особами) допомоги. Для отримання БПД організовано роботу низки сервісів, зокрема працює єдиний контактний номер телефону (0 800 213 103), довідково-інформаційна платформа правових консультацій WikiLegalAid та інші канали комунікації.

Тетяна Мельник, модераторка заходу, експертка з питань відновлення муніципальної інфраструктури Асоціації міст України, поінформувала про зміни, які наразі розробляються до нормативно-правових актів, що регулюють питання компенсації за пошкоджене та знищене житло.

Крім того, учасники обговорили проблемні питання органів місцевого самоврядування з тимчасово окупованих територій щодо неможливості внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно при відсутності довідки з БТІ та домовились про обмін досвідом щодо вирішення цього питання між громадами.

Також, учасники фахової мережі наголосили на необхідності розширення переліку типів житлових приміщень (типів нерухомого майна) при поданні інформаційного повідомлення щодо пошкоджених та знищених будівель. Зокрема, додати до переліку типів нерухомого майна «кімната у гуртожитку».

Тетяна Мельник розповіла про можливості Реєстру збитків, завданих внаслідок військової агресії російської федерації проти України, для органів місцевого самоврядування. Зокрема йшлося про мандат та функції Реєстру, категорії заяв, які можуть бути внесені до Реєстру, правила подання таких заяв.

Запис засідання з виступами доповідачів та обговоренням питань представниками органів місцевого самоврядування, знаходиться в регіональних відділеннях Асоціації міст України.

Засідання фахової мережі організовано Асоціацією міст України у межах Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що реалізовується за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)