У лютому 2024 року Асоціація міст України спільно з Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International провели п’ять онлайн-вебінарів для представників українських муніципалітетів.
01 лютого 2024 року
Тема: «Концепція розвитку велосипедної інфраструктури населеного пункту: досвід Нідерландів»
Микита Бірюков, посадовець місцевої ради нідерландського муніципалітету Утрехт, керівник проєкту «Утрехт – мобільне місто», до повномасштабного вторгнення військ рф в Україну – заступник директора Департаменту транспорту і комунікацій Маріупольської міської ради, поділився досвідом щодо розвитку велосипедної інфраструктури.
Як зазначив М. Бірюков, Утрехт називають велосипедною столицею Нідерландів, бо понад 51% мешканців міста використовують велосипед для переміщення, загальна протяжність велосипедної мережі становить 1800 км.
Експерт детально розповів про велосипедну мобільність як один із сервісів, що забезпечується муніципалітетом, та поділився інформацією про:
- забезпечення благоустрою компактного населеного пункту з урахуванням раціонального використання простору та принципу «10-хвилинне місто» (коли всі послуги в межах 10-хвилинної досяжності),
- оптимальний алгоритм планування велопарковок у центрі населеного пункту,
- інноваційну електронно-інформаційну систему про наявні вільні місця на перевантажених велопарковках,
- проблеми модернізації велосипедної інфраструктури в приміській зоні.
Представники українських муніципалітетів також дізнались про категоризацію доріг, теплову мапу велопересувань та інші чинники, що впливають на планування велосипедної мережі.
07 лютого 2024 року
Тема: «Житлова політика громад як інструмент повернення населення та подальшого економічного розвитку: досвід Нідерландів»
Наталія Литвиненко, незалежний консультант з земельної та житлової політики з 17-річним досвідом, до війни – керівник департаменту розвитку та дозвільних документів Одеського регіонального департаменту будівельної компанії Zezman, випускниця магістерської програми з Просторового планування, земельного та містобудівного розвитку Університету Radboud, Наймеген (Нідерланди), поділилась особливостями житлової політики у Нідерландах.
Спікер розповіла про сфери відповідальності кожного з суб’єктів житлової політики (уряд, провінції, муніципалітети, забудовники тощо), підкреслила, що вигоду від будівництва нового житла отримує і бізнес, і муніципалітет: муніципалітет приймає рішення збудувати житло і запрошує бізнес, бізнес будує житло для «трудових емігрантів» й, відповідно, усі зацікавлені сторони отримують очікуване.
Представники українських муніципалітетів також дізнались про нормативно-правові, фінансові, містобудівні та етичні аспекти муніципальної житлової політики, яка може стати дієвим інструментом повернення населення в українські громади через стимулювання трудової міграції.
Н.Литвиненко поділилась інформацією про те, як зацікавити бізнес реалізовувати муніципальні житлові програми з максимальною ефективністю для місцевих бюджетів, яка роль агенцій з працевлаштування у процесах стимулювання трудової міграції, поділилась досвідом нідерландської провінції Гелдерланд щодо ефективного використання інструментів активної житлової політики.
14 лютого 2024 року
Тема: «Ревіталізація об’єктів комунальної власності. Ландшафтна архітектура та проєктування громадських просторів: досвід Нідерландів»
Максим Коцюба, засновник та керівник Студії ландшафтної архітектури KOTSIUBA, розповів про ревіталізацію об’єктів комунальної власності громад, наголосив на важливості переосмислення радянських публічних просторів як дієвого інструменту відновлення українських муніципалітетів.
Експерт розповів про людиноцентричний підхід до проєктування, про залученість громадськості до процесу створення публічних просторів, представив рекомендований алгоритм переосмислення радянських публічних просторів, дав поради щодо того, як підсилити ідентичність місця та розповів про особливості роботи з культурною спадщиною.
Під час заходу представники муніципалітетів дізнались про найпоширеніші проблеми, які можуть виникнути при проєктуванні громадських просторів. Зокрема, Максим Коцюба застеріг від надто великого впливу комерції при облаштуванні громадських просторів, аби уникнути повного поглинання територій для відпочинку.
Анастасія Пономарьова, архітекторка, наукова співробітниця Швейцарської вищої технічної школи Цюриха (ETHz), співзасновниця ГО Urban Curators та ініціативи СO-HATY (проєкт «КО-ХАТИ»), який зосереджений на комплексному, стабільному та швидкому забезпеченні житлом вимушено переміщених осіб в Україні, поділилась досвідом відновлення житлових будівель за підтримки партнерів і волонтерської спільноти. Проєкт «КО-ХАТИ» виник внаслідок браку житла через повномасштабне вторгнення росії в Україну (майже 12 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки, а біля 6,5 млн з них переїхали на захід країни). У березні 2022 року урбаністична лабораторія METALAB з Івано-Франківська та учасниці незалежної агенції Urban Curators (релоковані з Києва) ініціювали цей проєкт, щоби створити житло для тих, хто цього потребує, пізніше до команди долучилися й інші професіонали-переселенці.
21 лютого 2024 року
Тема: «Впливай/(не)впливай: колективна мудрість для сталого майбутнього»
Леся Топольник, Креативна директорка та засновниця Studio Space Station, Пйотр Кальбарчик, архітектор архітектурно-урбаністичного бюро CITYFÖRSTER у Роттердамі, та Гаятрі Ганеш, старша дизайнерка досвіду користувача в AutoVRse (ігрова студія віртуальної реальності в Бангалорі), розповіли про просторовий дизайн та поєднання дизайну з технологічним та екологічним мисленням. Спікери представили результати Програми «Панорама України»: робота, яка присвячена водним ресурсам і подоланню наслідків підриву Каховської ГЕС.
Експерти наголосили, що завдання архітектора зробити не просто красиву будівлю, а врахувати поєднання різних реалій та об’єднати місцевий і глобальний масштаби, тоді як дизайн є інструментом для візуалізації абстрактного, того, що невидиме.
Учасники заходу дізнались, як використовувати гру, спрямовану на поєднання термінових заходів з довгостроковим мисленням та усвідомленням, у якості інструменту для колективного прийняття рішень та екологічної освіти. Експерти розповіли про інструменти дизайну, які допоможуть втілити у просторі новий етап в історії вільної України, що базується та визнанні свободи та прав людей, а також замінять існуючі в дизайні системи колоніалізму, капіталізму і контролю на принципи єднання й співіснування з природою та її динамікою. Під час заходу говорили також про вплив наслідків знищення Каховської дамби на басейн річки Дніпро.
28 лютого 2024 року
Тема: «Розроблення інтерактивного цифрового інструменту для муніципалітетів: досвід Нідерландів»
Олена Шевченко, урбан-дизайнер в PosadMaxwan strategy+design, представниця UNUN, переконана, що ущільнення та розвиток мають місце тільки за умов якісного розвитку середовища: високоякісні громадські місця та озеленення, доступ до води, розвинені сервіси та громадський транспорт. Експертка також працює у рамках UNUN (Ukraine Netherlands Urban Network) над амбітною метою відновлення України як зразкової Європейської країни.
Назар Гресько, урбан-дизайнер в PosadMaxwan strategy+design, закцентував увагу представників органів місцевого самоврядування на важливості у розробці сценаріїв розвитку майбутніх міст тісного співвідношення інфраструктури з природнім середовищем. Представники українських муніципалітетів дізнались про застосування інтерактивних цифрових інструментів в процесах планування містобудівної діяльності.
О.Шевченко та Н.Гресько розповіли про інтерактивні цифрові інструменти якісного урбаністичного розвитку середовища, поділились методами взаємодії (для різних стейкхолдерів, тем та масштабів) при прийнятті рішень у сфері просторового розвитку територій українських громад, звернули увагу учасників заходу на ефективні підходи до розробки сценаріїв розвитку майбутніх міст, інфраструктури у співвідношенні з природним середовищем.
Експерти представили результати воркшопу Panorama Ukraine: Working on water (низка заходів із теоретичними лекціями та практичними заняттями з експертами та дизайнерами, пов’язаними з водою), який відбувся наприкінці листопада 2023 року. Воркшоп був присвячений поводженню з водними ресурсами в процесі відбудови України. Експерти наголосили, що цей воркшоп є частиною Програми «Панорама України», яка є просторовою візією майбутнього країни як зразкової держави ЄС.
У заходах взяли участь представники територіальних громад - членів Асоціації міст України Херсонської, Миколаївської, Донецької, Київської, Луганської, Волинської, Тернопільської та інших областей.
Вебінари проведені у рамках Проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови і реконструкції громад в Україні», що впроваджується Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International (Ві Ен Джі Інтернешнл) у партнерстві з Асоціацією міст України.