15 / Червень, 2021
14 червня відбувся онлайн-круглий стіл «Як впровадження національної кліматичної політики та НВВ2 сприятиме розвитку міст?», організаторами якого виступили Фонд ім.Гайнріха Бьолля Бюро Київ – Україна, ГО «Екоклуб» та Посольство Великої Британії в Україні.
Мета заходу: врахування думок міст та регіонів під час формування цілей зі скороченні викидів, а також для налагодження діалогу між місцевим та національним рівнями при розробці національної кліматичної політики.
Учасники: представники органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, експерти, активісти з різних регіонів.
Позицію Асоціації міст України представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Під час тематичного обговорення «Погляд муніципалітетів на формування національної кліматичної політики» Олександр Слобожан зазначив: впроваджуючи заходи з кліматичної політики на місцях, слід враховувати, що у громади проходять період трансформації після проведення адміністративно-територіальної реформи. Він розповів, що найбільш актуальними зараз є питання енергозбереження та енергоефективності. Тож, враховуючи, що Парламент має прийняти законопроєкт №3508-д, який передбачає ресруктуризацію боргів підприємств теплокомуненерго. Отже головна проблема - схвалення закону та реалізація заходів Антикризового штабу (читати більше). І ще один важливий чинник: налагодження ефективної роботи Фонду енергоефективності.
Головні перешкоди на шляху до реалізації поступової кліматичної політики на місцях – це не доведені до кінця зміни законодавства: земельного, бюджетного, податкового, і відповідно, законопроєкт про поводження з ТПВ, який все ще залишається нерозглянутим. Водночас хочу нагадати, що АМУ підписала з Коаліцією Столичних міст Америк меморандум про співпрацю проти кліматичних змін. Таке партнерство передбачає налагодження співпраці, спрямованої на активну діяльність муніципалітетів зі скорочення викидів та запобігання кліматичнихм змінам, - сказав О.Слобожан.
Крім того Виконавчий директор АМУ нагадав, що наразі в Україні відбувається другий етап реформи місцевого самоврядування, який стосуватиметься розподілу повноважень (зокрема, оновлення Закону про місцеве самоврядування). Удосконалений закон має передбачати і блок статей, що регулюють повноваження органів місцевого самоврядування і які впливають на боротьбу зі змінами клімату. Адже на сьогоднішній день ні невеличкі громади, ні великі міста не мають достатньо повноважень для повноцінної реалізації кліматичної політики.
Наостанок Виконавчий директор АМУ наголосив, що такий круглий стіл є слушною нагодою для того, щоб потім сформувати усі необхідні положення у сфері впровадження кліматичної політики на муніципальному рівні. Також О.Слобожан підкреслив, що Асоціація готова стати платформою, яка б системно займалася питаннями щодо імплементації необхідних повноважень і обсягу фінансових ресурсів в законодавство.
Нагадаємо, 27 лютого 2020 року відбулася церемонія підписання Меморандуму про співпрацю проти кліматичних змін між АМУ та Коаліцією Столичних міст Америк.
Галузь: