22 / Січень, 2020
Асоціація міст України розглянула проєкт розпорядження Уряду «Про схвалення Концепції запровадження інтегрованого розвитку громад та затвердження плану заходів з її реалізації», надісланий Мінрегіоном.
Як зазначено у пояснювальній записці до проєкту, його метою є запровадження концепцій інтегрованого розвитку громад – документів стратегічного планування, що визначають довгострокові, міждисциплінарні, просторові та соціально-економічні пріоритети розвитку громад, розробляються із залученням місцевих мешканців, є передумовою розроблення містобудівної документації на місцевому рівні на принципах сталого розвитку. Передбачається, що реалізація положень Концепції відбудеться протягом 2020-2024 рр. та у підсумку 40% міст обласного значення та 50% ОТГ отримають затверджені концепції інтегрованого розвитку.
АМУ поділяє позицію Мінрегіону щодо важливості та необхідності інтеграції положень стратегічних документів розвитку громад з просторовим розвитком під час стратегічного планування розвитку територіальних громад. Але Асоціація наголошує, що проєкт акту потребує суттєвого доопрацювання, оскільки містить ряд важливих неточностей:
- З контексту проєкту акту не зрозуміло, який статус матиме Концепція, на який період розроблятиметься та як узгоджуватиметься зі стратегіями розвитку громад, які вже на сьогодні органи місцевого самоврядування активно розробляють та затверджують із широкомасштабним залученням мешканців відповідних населених пунктів. Асоціація протягом жовтня 2019 року провела опитування ОМС за результатами якого було виявлено, що з 216 опитаних територіальних громад стратегії розвитку затверджені у 68,1%, в процесі розробки – 19,9%. Тому досить важливим не переобтяжувати ОМС розробкою ще одного стратегічного документа подібного до стратегії змісту.
- Крім того, у проєкті акту немає чіткого визначення «інтегрований розвиток громад», що є базовим для розуміння Концепції як документа стратегічного планування.
- В проєкті акту в розділі Обсяг фінансових ресурсів передбачено, що «фінансування заходів з реалізації Концепції не потребуватиме фінансування з державного чи місцевих бюджетів, однак для їх реалізації може бути залучена міжнародна технічна допомога». Однак не зазначено, які джерела фінансування самого процесу розробки Концепції.
Галузь: