24 / Листопад, 2017

23 листопада 2017 року в Міністерстві освіти і науки України під головування заступника Міністра освіти і науки України Павла Хобзея відбулась нарада стосовно внесення змін до Переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16.11.2017 № 818.

 Участь у нараді взяли представники профільних міністерств, профспілок, роботодавців та експертного середовища. Від Асоціації міст України – аналітик з питань освіти Людмила Мозгова.

Директор Департаменту професійної освіти Міністерства освіти і науки України Микола Кучинський проінформував присутніх про проведений у вересні-жовтні 2017 року моніторинг найбільш затребуваних на ринку праці професій (презентація) з метою оновлення Переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету.

 

Так, зокрема, були надіслані запити щодо надання відповідної інформації до департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій, Міністерства соціальної політики, Державної служби зайнятості, Федерації роботодавців України, Українського Союзу підприємців і промисловців, Державного агентства автомобільних доріг України, ПАТ ДАК «Автомобільні дороги України», Державного концерну «Укроборонпром», Будівельної палати України, навчально-методичних (науково-методичних) центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти.

За результатами опрацювання наданої інформації встановлено:

найбільш поширені професії, підготовка за якими здійснюється у навчальних закладах регіону – кухар, електрогазозварник, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, слюсар з ремонту автомобілів; маляр, штукатур, лицювальник-плиточник; водій автотранспортних засобів;

найбільш поширені професії, що затребувані на регіональному ринку праці роботодавцями – слюсар-ремонтник; слюсар з ремонту автомобілів; водій автотранспортних засобів; електрогазозварник, кухар; тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування

найбільш поширені вакансії на професії за даними регіональних центрів зайнятості – слюсар-ремонтник; електрогазозварник; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва; кухар; водій автотранспортних засобів;

затребувані професії для Державного агентства автомобільних доріг України, ПАТ ДАК «Автомобільні дороги України» – механізатор; машиніст дорожньо-транспортних машин; дорожній робітник, асфальтобетонник, асфальтобетонник-варильник, машиніст асфальтоукладальника, машиніст автогрейдера, машиніст комбінованої дорожньої машини, машиніст котка, машиніст навантажувача, машиніст бульдозера, машиніст маркірувальної машини, машиніст фрези;

затребувані професії для Державного концерну «Укроборонпром» – в’язальник схемних джгутів, кабелів та шнурів; гальванік; електрогазозварник; монтажник радіоелектронної апаратури та приладів; оператор верстатів з програмним керуванням; регулювальник радіоелектронної апаратури та приладів; різальник на пилах, ножівках та верстатах; різьбошліфувальник; слюсар з механоскладальних робіт; слюсар-інструментальник; слюсар-ремонтник; слюсар-складальник радіоелектронної апаратури та приладів; терміст; токар-розточувальник; шліфувальник;

затребувані професії за даними Будівельної палати України: електрогазозварник; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; фрезерувальник, водій автотранспортних засобів; слюсар з ремонту автотранспортних засобів; монтажник залізобетонних конструкцій.

За даними опитування визначено перелік найбільш затребуваних  професій: слюсар-ремонтник; електрогазозварник; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування; тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, професії металообробки (токар, фрезерувальник, оператор верстатів з програмним керуванням, верстатник широкого профілю, налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керування).

«Діючий Перелік професій загальнодержавного значення частково враховує потреби за такими професіями: верстатник широкого профілю, токар, слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів, налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керування», – зауважив Микола Кучинський.

З метою узгодження позицій усіх заінтересованих сторін щодо внесення змін до Переліку професій загальнодержавного значення з урахуванням збереження обсягів державного фінансування, Міністерство освіти і науки України запропонувало розглянути питання та доповнити Перелік професій загальнодержавного значення такими професіями: електрозварник ручного зварювання, електрогазозварник, слюсар-ремонтник, слюсар-інструментальник, слюсар з механоскладальних робіт електромонтер з освітлення та освітлювальних мереж, електромонтажник з ремонту та обслуговування електроустаткування, машиніст дорожньо-транспортних машин,  оператор верстатів з програмним керуванням.

Відповідно до результатів моніторингу запропоновано також розглянути питання щодо створення навчально-практичних центрів галузевого спрямування у 2018 році згідно з потребами ринку праці. Передбачити створення НПЦ у різних регіонах різного галузевого спрямування, зокрема:

  • Зварювальне виробництво (Електрозварник ручного зварювання. Електрогазозварник).
  • Електротехнічні технології (Електромонтер з освітлення та освітлювальних мереж. Електромонтажник з ремонту та обслуговування електроустаткування).
  • Металообробні технології (Токар. Фрезерувальник. Верстатник широкого профілю. налагоджувальник верстатів і маніпуляторів з програмним керування).
  • Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.
  • Центр слюсарних технологій (Слюсар-ремонтник. Слюсар з механоскладальних робіт. Слюсар - інструментальник).
  • Дорожньо-транспортні машини та механізми (Машиніст дорожньо-будівельних машин. Слюсар з ремонту дорожньо-будівельних машин та тракторів).

«Система професійно-технічної освіти має бути цікавою для учнів. Саме тому в Україні також мають бути підтримані інноваційні та перспективні професії, такі як, наприклад, мехатроніка, відновлювальна енергетика», – підбив підсумки виступу колеги Павло Хобзей.

Під час обговорення аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова, погодившись із позицією заступника Міністра освіти і науки України, наголосила на необхідності запровадження нових професій у системі професійно-технічних навчальних закладів. «Вивчаючи довід Польщі та Естонії, ми бачили наскільки випереджують ці країни нас у системі професійно-технічної підготовки учнів. Ідеться про спеціальність мехатроніка та сучасну матеріально-технічну базу закладів. Мабуть, тому чимало наших дітей їдуть навчатись за кордон. Асоціація міст України, звісно, підтримує збільшення переліку професій, які фінансуватимуться з Державного бюджету України», – додала аналітик. Поряд із тим вона попросила уточнити, за рахунок яких бюджетних видатків буде здійснено розширення цього переліку.

Представники Міністерства освіти і науки України уточнили, що при збільшенні переліку професій загальнодержавного значення фінансування буде розподілено між ними у межах фонду з Державного бюджету України, доведеного на чинний перелік професій.

У 2018 році на ці цілі плануються видатки у розмірі 119 млн. грн.

Учасники наради обговорили перелік актуальних професій.

Наразі Департаментом професійної освіти Міністерства освіти і науки України готується проект змін до постанови, що буде надісланий стейкхолдерам найближчим часом на погодження.

Аналітичний центр АМУ

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)