28 / Грудень, 2018

Учора, 27 грудня 2018 року, відбулось засідання Кабінету Міністрів України під головуванням Премʼєр-міністра України Володимира Гройсмана. Позицію Асоціації міст України на засіданні представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Серед усіх питань, які розглядались, два є важливими для органів місцевого самоврядування:

Уряд затвердив положення “Про сертифікацію педагогічних працівників”, закріпивши цю процедуру як добровільну. Зареєструватися на сертифікацію можна буде на сайті Українського центру оцінювання якості освіти з 15 січня до 1 лютого 2019 року включно.

«Через механізм сертифікації ми хочемо віднайти тих найкращих провідників Нової української школи, агентів змін, які готові ділитися та поширювати сучасні методики навчання. Реалізувати таку мету можна лише за умови добровільності процесу, тому ми ретельно слідкуватимемо за дотриманням цього принципу», – наголосила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Наступного року сертифікація буде доступна лише для 1 тисячі вчителів початкових класів. Для проходження сертифікації педагог має мати не менше двох років стажу.

«Процедура непроста, але кожен, хто її пройде, отримає відповідний сертифікат, зможе зарахувати успішне проходження сертифікації замість атестації з підвищенням на 1 кваліфікаційну категорію та отримати 20% надбавку до заробітної платні», – додала Міністр.

Сертифікація складатиметься з 3 етапів:

  • Вивчення практичного досвіду роботи педагога. За проведення цієї частини сертифікації відповідатиме Державна служба якості освіти, що формує пул незалежних освітніх експертів – викладачів, вчителів, тренерів НУШ тощо. До кожного вчителя виїжджатиме щонайменше 2 експерти, щоб зробити оцінку діяльності незалежною та об’єктивною. За попереднім графіком виїзди експертів триватимуть 2 періоди: з середини лютого до кінця 2018-2019 навчального року та з вересня 2019-го до жовтня 2019-го. До кожного вчителя експерти навідуватимуться лише 1 раз, зареєстрований на сертифікацію педагог отримає попередження про візит експертів на власну е-пошту не пізніше ніж за 3 дні до їхнього приїзду.
  • Зовнішнє незалежне тестування. За його проведення відповідає Український центр оцінювання якості освіти. За попереднім графіком воно відбуватиметься у період між 2-ю половиною жовтня – початком листопада (в період масових канікул).
  • Електронне портфоліо – третя обов’язкова складова сертифікації. Воно має містити: заповнену анкету самооцінювання; опис власного навчального заняття (освітня програма, навчальний предмет, тема, мета, методичне забезпечення, може містити відео-фрагмент уроку); додаткові матеріали (за бажанням педагога). Усі ці матеріали вчитель має завантажити на файлообмінник до 1 липня 2019 року.

Визначатиме результати Сертифікації спеціально створена експертна комісія при МОН, до якої увійдуть представники УЦОЯО, ДСЯО, МОН та громадськості. Комісія встановлюватиме порогові бали з 2 етапів випробування: вивчення практичного досвіду та тестування.

Якщо учасник подолав поріг з тестування, але не подолав з вивчення практичного досвіду – комісія може вивчити електронне портфоліо. За результатами цього розгляду може бути ухвалене рішення про успішне проходження сертифікації.

Сертифікат не може бути виданий учаснику, який:

  • не брав участь в одній зі складових сертифікації;
  • не створив власне е-портфоліо та не завантажив його;
  • проводив репетицію (репетиції) навчального заняття (навчальних занять).

Для вчителя, які успішно пройшов сертифікацію:

  • передбачається надбавка 20% до заробітної плати впродовж 3 років чинності сертифікату;
  • зараховуватиметься успішне проходження сертифікації як чергове (позачергове) проходження атестації з присвоєнням працівникам наступної кваліфікаційної категорії або підтвердження наявної вищої категорії.

Кожен учитель, який подасться на сертифікацію, заслуговує на підтримку та увагу. Я хотіла б наголосити, що навіть у випадку, якщо з якихось причин ви сертифікацію не пройдете – це жодним чином не вплине ні на вашу роботу, ні на статус”, – запевнила Гриневич.

У прийнятому Положенні повністю враховано пропозиції Асоціації міст України, надіслані під час обговорення проекту цього номавтино-правового акта.

 

  • Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року «Про утворення Координаційної ради з питань взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з впровадження реформи у сфері освіти». Рада є тимчасовим консультативно-дорадчим органом Кабінету Міністрів України для забезпечення впровадження реформи освіти. До складу увійшла АМУ.

2019 року на рівні Уряду працюватиме Координаційна рада, яка допомагатиме вирішувати проблемні питання щодо впровадження в регіонах Нової української школи. Це буде міжвідомчий колегіальний орган під головуванням Прем’єр-міністра. Відповідну постанову КМУ «Про утворення Координаційної ради з питань взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з впровадження реформи освіти» було прийнято сьогодні, 27 грудня 2018 року.

«Цього року, під час запуску Нової української школи, ми виявили одну з ключових проблем для ефективного впровадження реформи освіти. Це низька управлінська спроможність громад та недостатня координація між органами влади. Щоб підтримати тих, хто впроваджує реформу на місцях, на серпневій конференції педагогічних працівників було прийнято рішення створити орган, який координуватиме та допомагатиме в цій роботі. Це рішення підтримав Прем’єр-міністр, і ми дуже вдячні йому за це. Сподіваюся, що робота Ради допоможе покращити ситуацію не лише в сфері освіти, а й підтримає спроможність громад загалом, дасть їм інструменти ефективного використання тих грошей, які вони отримують унаслідок децентралізації», – відзначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Окрім МОН, до складу Координаційної ради увійшли представники:

  • Міністерства фінансів;
  • Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства;
  • Міністерства соціальної політики;
  • Міністерства інформаційної політики
  • Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України
  • Державної казначейської служби та інших органів
  • асоціацій органів місцевого самоврядування, серед яких Асоціація міст України;
  • народні депутати.

У підсумку Координаційна рада має стати додатковою підтримкою реформи, що усуне неузгодженість дій центральних і місцевих органів виконавчої влади, налагодить їх взаємодію з органами місцевого самоврядування, а також допоможе уникнути проблем, що сталися у 2018 році.

Джерела:

https://www.kmu.gov.ua/ua/news/stvoreno-koordinacijnu-radu-yaka-dopomozh...

http://nus.org.ua/news/uryad-zatverdyv-polozhennya-pro-sertyfikatsiyu-vc...

 

 

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)