28 / Лютий, 2019

27 лютого 2019 року відбулось розширене засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти під головуванням Першого заступника Голови Комітету Олександра Співаковського. На засіданні були присутні: народні депутати України - члени Комітету, Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, аналітик Аналітичного центру Асоціації міст України Людмила Мозгова та інші представники освітянської та наукової спільноти, профспілкових та громадських організацій, а також експертного середовища. Всього були присутні понад 80 учасників.

 

З-поміж винесених на розгляд питань актуальним для органів місцевого самоврядування є стан і проблеми нормативно-правового врегулювання харчування дітей та учнів у закладах освіти.

З розширеною доповіддю з цього питання виступив Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, а до обговорення долучились представники центральних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, освітнього середовища та громадськості.

 

В обговоренні взяла участь аналітик Асоціації міст України Людмила Мозгова, яка наголосила, що Асоціація міст України переймається питанням якісного та доступного харчування дітей та учнів у закладах освіти. У 2018 році АМУ провела дослідження стану організації харчування органами місцевого самоврядування. Участь у ньому взяли міста-обласні центри. За результатами цього дослідження встановлено, що міста, окрім категорій дітей, визначених чинним законодавством, харчують за власними рішеннями інші категорії дітей, подані АМУ у листі на адресу Комітету. У всіх містах запроваджуються програми співфінансування харчування дітей за кошти місцевого бюджету та за батьківські кошти.

ОМС під час організації харчування на суму до 200,0 тис. грн. укладають договори з постачальником шляхом проведення допорогових закупівель. Якщо сума закупівель перевищує вказаний поріг, то закупівля продуктів харчування для закладів, які організовують харчування самостійно або за допомогою комунального підприємства, відбувається через систему «ProZorro». Для закладів, харчування в яких здійснюють підприємці, проводиться тендерний відбір постачальників послуг.

Поряд із тим, звертаємо увагу, що органи місцевого самоврядування відзначають наявність значних проблем та ризиків, які виникають під час проведення процедури закупівель продуктів та послуг та, власне, організації харчування:

  1. Відсутність передбаченої нормами законодавства відповідальності для «недобросовісних» учасників закупівель. Так, наприклад, учасники надають неповний пакет документів, які передбачені тендерною документацією; завідомо занижені цінові пропозиції, що після укладання договорів призводить до підвищення цін на продукти харчування й невиконання норм харчування дітей; порушують строки постачання продукції; постачають продукти невідповідної якості; також існує практика односторонньої відмови постачальника від виконання своїх договірних зобов’язань.
  2. Тривалі строки проведення процедури закупівель. Звертаємо увагу, що подання пропозицій, розгляд, оскарження становить більше місяця на одну процедуру. Це може призвести до призупинення поставки продуктів харчування та надання послуг з організації харчування.
  3. Зрив торгів у системі «ProZorro» через відсутність учасників (менше двох). Це призводить до збоїв в організації харчування дітей.
  4. Недосконалість системи «ProZorro». Зокрема, йдеться про ціну як єдиний критерій відбору, що не дозволяє впливати на якість продукції, підвищення цін на продукти та, відповідно, на забезпечення якості харчування.
  5. Відсутність узгоджених норм у постановах Кабінету Міністрів України щодо організації харчування дітей 1-4 класів закладів загальної середньої освіти. Так, згідно з нормами харчування (постанова Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591) передбачено обід, а відповідно до порядку надання послуг (постанова Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116) передбачено сніданки.
  6. Неможливість збільшити кількість працівників кухні пропорційно до контингенту учнів. Адже у школах, де більше 200 учнів, вводиться однакова кількість кухонних працівників, однак чисельність дітей у таких закладах може становити, як 200, так і 1500 учнів.
  7. Відсутність санітарного регламенту для харчоблоків закладів загальної середньої освіти.

Окрім того, міста порушують проблему значного та неконтрольованого підняття цін на ринку продуктів тощо.

Зважаючи на це, з метою забезпечення якісного харчування дітей Асоціація міст України пропонує:

  1. Внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі», передбачивши 10-денний термін на оскарження замовником рішення органу, що проводив закупівлі; а також додавши опис методики оцінки тендерної пропозиції за критерієм «якість».
  2. Узгодити норми одноразового харчування учнів початкових шкіл.
  3. Внести зміни до Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), а саме виписати санітарний регламент для харчоблоків.
  4. Внести зміни до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 06.12.2010 № 1205, якими передбачити можливість збільшувати кількість кухонних працівників пропорційно від кількості учнів.

Отже, АМУ звернулась до Комітету з проханням сприяти внесенню відповідних змін у нормативно-правові акти, що регулюють питання харчування дітей та учнів у закладах освіти.

За результатами обговорення члени Комітету прийняли одноголосне рішення, а саме (підкреслене ‒ пропозиції АМУ):

Рекомендувати Верховній Раді України:

Прискорити розгляд проектів Законів України стосовно організації харчування дітей у закладах освіти, врахувавши позицію Комітету з питань науки і освіти щодо повернення безкоштовного харчування учнів 1-4-х класів у закладах загальної середньої освіти.

Привести абзац другий частини третьої статті 21 Закону України “Про загальну середню освіту” у відповідність до норм Закону України “Про освіту” щодо забезпечення безкоштовним гарячим харчуванням дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”, і тим самим зняти обмеження щодо харчування дітей з малозабезпечених сімей лише 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям”.

З метою забезпечення належного рівня соціального захисту родин з дітьми та встановлення справедливих соціальних гарантій дітям внести зміни до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виклавши пункт 11 частини першої статті 30 в наступній редакції: “11) безплатне харчування здобувачів освіти в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти, що розташовані на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Дітям, які не харчуються в зазначених закладах освіти, а також за всі дні, коли вони не відвідували ці заклади, до досягнення повноліття виплачується грошова компенсація у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;”.

Внести зміни до Закону України “Про публічні закупівлі”, виклавши абзац другий частини дванадцятої статті 18 в такій редакції:

“Рішення органу оскарження може бути оскаржене суб’єктом оскарження, замовником у судовому порядку протягом 10 днів з дня його оприлюднення в електронній системі закупівель”.

Рекомендувати Кабінету Міністрів України:

Узгодити норми одноразового харчування учнів закладів загальної середньої освіти, визначені у додатку 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 “Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку” та які були затверджені для організації безкоштовних обідів учням 1-4 класів, з нормами абзацу п’ятого пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116 “Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість”, якими передбачено одноразовий режим харчування учнів 1-4 класів, а саме сніданок.

Внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 № 1591 “Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку” з урахуванням затверджених нових норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 03.09.2017 № 1073 “Про затвердження Норм фізіологічних потреб населення України в основних харчових речовинах і енергії”.

Внести зміни до Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (ДСанПіН 5.5.2.008-01), а саме виписати санітарний регламент для харчоблоків.

Вжити заходів з метою посилення відповідальності постачальника за якість продуктів харчування та за відмову від виконання договорів, укладених за результатами торгів.

Вивчити питання щодо розроблення та затвердження державної цільової програми щодо здорового харчування дітей з метою оновлення харчоблоків, проведення ремонту та закупівлі нового устаткування для їдалень закладів освіти тощо.

Рекомендувати Міністерству освіти і науки України:

Внести зміни до Типових штатних нормативів закладів загальної середньої освіти, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України 06.12.2010 № 1205, якими передбачити можливість збільшувати кількість кухонних працівників пропорційно від кількості учнів.

Рекомендувати Міністерству охорони здоров’я України:

Розробити перелік продуктів та перелік меню для забезпечення раціону дітей, яким рекомендовано безглютенову та безлактозну дієту, з метою забезпечення зазначеної категорії дітей раціональним харчуванням в мовах закладу дошкільної освіти.

Рекомендувати органам державної влади та органам місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти:

Посилити контроль за організацією харчування та забезпечити належні умови організації раціонального харчування дітей, учнів, вихованців, додержання вимог санітарно-гігієнічних правил та норм утримання закладів освіти.

Під час проведення державних закупівель, укладанні угод на постачання продуктів харчування вжити заходів з метою забезпечення дотримання операторами ринку вимог до безпечності та якості харчових продуктів відповідно до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, зокрема таких як: отримувати експлуатаційний дозвіл у випадках, передбачених цим Законом; реєструвати потужності у випадках, передбачених цим Законом; забезпечувати виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів щодо окремих показників якості; забезпечувати простежуваність та надавати інформацію (до реєстру операторів ринку та потужностей), передбачену статтею 22 Закону; вилучати та/або відкликати у встановлених законодавством випадках харчові продукти, які перебувають в обігу, якщо встановлено, що ці продукти можуть спричинити шкідливий вплив на здоров’я людини.

Національній поліції України:

Вжити заходів з метою належного реагування на наявні факти порушень у частині забезпечення закладів освіти неякісною харчовою продукцією та проведення розслідування зазначених фактів органами Національної поліції України.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)