14 / Січень, 2020
 
Наприкінці 2016 року було внесено зміни до Податкового кодексу України та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якими звільнено від сплати ряду податків платників, чиї об’єкти оподаткування знаходяться на непідконтрольній Україні території або на лінії зіткнення у Донецькій та Луганській областях.
В результаті, з 2017 року бюджети населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, несуть значні втрати через ненадходження плати за землю (земельний податок, орендна плата за землю), податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиного податку для платників четвертої групи, орендної плати за користування комунальним майном.  Через брак надходжень ці місцеві бюджети розбалансовані і не можуть забезпечити повноцінне фінансування видаткових повноважень, зокрема, недофінансовуються соціально важливі програми, в тому числі з відновлення інфраструктури, постраждалої внаслідок бойових дій.
За підсумками проведеного Асоціацією міст України опитування, розмір таких втрат склав у 2017 - близько 62,0 млн грн, у 2018 - більше 50 млн грн (зменшення  втрат відбулось через поновлення оподаткування єдиним податком), у 2019 році  - більше 50 млн грн (очікуваний показник), а за прогнозними розрахунками на 2020 рік складе 74,4 млн грн. Слід звернути увагу, що місцеві бюджети недоотримують від 10 до 50 % доходів (без урахування трансфертів), а в окремих випадках втрати навіть перевищують дохідну частину. Так, наприклад,  у м.Щастя та смт Верхньоторецьке втрати місцевих бюджетів перевищують доходи більше ніж на 20 %.
13 січня на засіданні парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики розглядався до другого читання проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві (№1210 від 30.08.2019).
Народний депутат України Зіновій Андрійович за ініціативи АМУ подав поправку до цього законопроекту щодо скасування пільгового оподаткування платою за землю та податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Такі зміни Комітет підтримав.
Асоціація міст України дякує народному депутату Зіновію Андрійовичу за відстоювання інтересів територіальних громад та членам Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики за врахування позиції АМУ. Прийняття таких змін сприятиме кращому ресурсному забезпеченню місцевих бюджетів населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, недопущенню втрат цих бюджетів у майбутніх бюджетних періодах. Дохідна частина цих бюджетів збільшиться, що дозволить їх збалансувати.
 
.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)