04 / Лютий, 2019
Сьогодні, 4 лютого 2019 року, в Київській міській державній адміністрації під головуванням Голови Асоціації міст України, Київського міського голови Віталія Кличка відбулось засідання Правління Асоціації міст України. Участь у засіданні взяли Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан; голови громад-члени Правління; представник Голови Асоціації міст України в Парламенті, народний депутат України Оксана Продан; народний депутат України Дмитро Білоцерковець та представники Виконавчої дирекції АМУ.
Одним із важливих питань, що порушувалось під час засідання Правління АМУ, було бюджетне забезпечення діяльності територіальних громад у 2019 році. Зокрема, обговорювались стан та перспективи фінансування й управління у сфері професійної (професійно-технічної освіти).
Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 27 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» Кабінет Міністрів України мав забезпечити передачу з державної власності у комунальну власність професійно-технічні та інші навчальні заклади, що були передані на фінансування з місцевих бюджетів. МОН у свою чергу розпочало передачу цілісних майнових комплексів закладів професійної (професійно-технічної) освіти (далі ‒ ЗПТО) у спільну територіальну власність обласних територіальних громад. Усього за період 2018 року було передано до обласної комунальної власності 7 ЗПТО (крім м. Києва), що фінансуються з бюджетів міст-обласних центрів.
Зважаючи на розбалансування повноважень у сфері професійної освіти, Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти прийняв від 3.10.2018 року рішення щодо передачі фінансування ЗПТО на рівень обласних бюджетів та передбачення можливості здійснення міжбюджетних трансфертів для потреби міст-обласних центрів у замовленні підготовки кваліфікованих кадрів. Таким чином, було б забезпечено потребу міст у підготовці кваліфікованих працівників і фахівців та зменшено видатки на потреби ЗПТО з бюджетів цих міст. Однак відповідних змін до Бюджетного кодексу України на початок бюджетного 2019 року не було внесено.
Отже, МОН свідомо проігнорувало права міст-обласних центрів на повноцінне управління у цій сфері. Ситуація є вкрай непростою й для колективів ЗПТО, які не відчувають стабільності. Крім того, міста не мають правової можливості управляти майном закладів, а отже, оновлювати їх матеріально-технічну базу, планувати капітальні ремонти, заключати договори з потенційними роботодавцями, оптимізувати мережу.
Окрім того, відповідно до підготовленого МОН аналізу контингенту учнів закладів професійно-технічної освіти міст-обласних центрів за їх основним місцем проживання лише 38,6% учнів ЗПТО проживають у містах, 54% в межах області, а 7,5 % за межами даної області. Таким чином, міста власним ресурсом повністю утримують регіональне замовлення на підготовку робітничих кадрів та фахівців, які переважно не є мешканцями їх громади.
Зважаючи на це, Правління Асоціації міст України прийняло рішення з метою збалансування повноважень у сфері професійної (професійно-технічної) освіти звернутися до Прем’єр-Міністра України В. Б. Гройсмана з проханням внести зміни до Бюджетного кодексу України та забезпечити фінансування з обласних бюджетів закладів професійної (професійно-технічної) освіти як таких, що передаються до спільної територіальної власності обласних територіальних громад.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)