17 / Жовтень, 2017

Антимонопольний комітет України у зв'язку з отриманням численних зверненнь від центральних та місцевих органів державної влади, а також органів місцевого самоврядування щодо застосування Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» підготував та опублікував Роз'яснення з питань застосування законодавства у сфері державної допомоги (завантажити).

Оскільки цей документ займає 23 сторінки, пропонуємо узагальнені роз’яснення без обґрунтування:

 1. Для ґрунтовної оцінки заходів державної підтримки на предмет виявлення ознак державної допомоги, її допустимості для конкуренції Антимонопольному- комітету України треба подати детальну інформацію стосовно програм державної допомоги або індивідуальної державної допомоги. Порядок подання та оформлення повідомлень визначено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 04.03.2016 № 2-рп «Про затвердження Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до умов чинної державної допомоги», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.04.2016 за № 501/28631. Разом з цим таку інформацію також можливо подати за допомогою Порталу державної допомоги, посилання на який знаходиться на офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України у рубриці «Державна допомога суб’єктам господарювання».

2. У розумінні чинного законодавства ОСББ не є суб’єктом господарювання, тому підтримка ОСББ за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів не може бути віднесена до державної допомоги, у розумінні Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», і не підпадає під дію цього Закону.

3. Державна підтримка суб’єктів природних монополій не буде вважатися державною допомогою, якщо кумулятивно будуть дотримані умови, визначені пунктом 188 Повідомлення Європейської комісії щодо поняття державної допомоги згідно зі статтею 107 (1) Договору про функціонування Європейського Союзу.

4. Державна підтримка, що надається на відшкодування витрат суб’єктів господарювання – автомобільних перевізників, є державною допомогою, якщо надається саме суб’єкту господарювання.

5. Згідно з пунктом 3 абзацу другого частини першої статті 4 Закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» надання податкових пільг є формою державної допомоги. Центральні та місцеві органи державної влади, а також органи місцевого самоврядування протягом року з дня набрання чинності Законом зобов’язані подати Антимонопольному комітету України повідомлення про чинні програми підтримки суб’єктів господарювання, що передбачають надання податкових пільг, які існували на 02.08.2017, 21 відповідно до розпорядження Антимонопольного комітету України від 04.03.2016 № 2-рп «Про затвердження Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до умов чинної державної допомоги», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.04.2016 за № 501/28631.

6. До Антимонопольного комітету України протягом року з 02.08.2017 подається повідомлення про чинні Програми державної підтримки місцевих органів влади на 2017 рік, які включають в себе надання фінансової підтримки комунальним підприємствам. У разі розроблення окремої цільової Програми щодо фінансової підтримки комунальних підприємств така програма підлягає повідомленню Уповноваженому органу для прийняття рішення про її допустимість для економічної конкуренції. Надавачу необхідно подати одне повідомлення за Програмою економічного і соціального розвитку міста незалежно від кількості отримувачів.

7. Термін «уповноважений розпоряджатись ресурсами держави та місцевими ресурсами» не передбачає обов’язкового фактичного володіння ними відповідно до бюджетних програм та кошторису. Орган державної влади може розпоряджатися державними коштами, однак не володіти ними.

8. Надавачі державної допомоги – органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, а також юридичні особи, що діють від їх імені, уповноважені розпоряджатися ресурсами держави чи місцевими ресурсами і ініціюють та/або надають державну допомогу.

9. Незначна державна допомога звільнена від обов’язку подання повідомлення про нову державну допомогу на підставі пункту 2 частини третьої статті 9 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» за вимог дотримання правил її надання, однак надавачі такої державної допомоги повинні щорічно звітувати про її надання за формою і вимогами, що визначені розпорядженням Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270. При цьому, з метою достовірного обґрунтування фактично наданої державної допомоги, надавачами такої державної допомоги має бути організована звітність від отримувачів державної допомоги, облік та систематизація інформації про фактично надану державну допомогу.

10. У разі здійснення надавачами державної допомоги підтримки господарської діяльності шляхом інвестування в об’єкти інфраструктури із застосуванням конкурентних процедур відбору відповідного суб’єкта господарювання-отримувача державної підтримки, така державна підтримка не підпадатиме під сферу дії Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».

11. Уповноважений орган може встановлювати звільнення від обов’язку повідомлення про нову державну допомогу окремих груп надавачів категорій державної допомоги, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання».

12. Положення підпунктів 2 та 3 частини третьої статті 9 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» позбавляють надавачів державної допомоги від обов’язку подання Антимонопольному комітету України як Уповноваженому органу з питань державної допомоги повідомлень. Інформація про державну допомогу суб’єктам господарювання надається Уповноваженому органу надавачами державної допомоги шляхом щорічного надання інформації про незначну державну допомогу. Зазначена інформація надається Уповноваженому органу з дотриманням вимог, визначених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270. За правильність, повноту й достовірність інформації, яка надається Уповноваженому органу, відповідають надавачі державної допомоги. 22

13. На сьогодні Кабінетом Міністрів України не затверджено перелік послуг, що становлять загальний економічний інтерес.

14. Вимоги до відомостей про господарську діяльність суб’єкта господарювання, який має намір отримати державну допомогу, визначаються відповідним надавачем державної допомоги з урахуванням вимог щодо подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу.

15. Положення щодо рішень Уповноваженого органу з питань державної допомоги, визначене частиною четвертою статті 35 Бюджетного кодексу, застосовується, починаючи з формування проекту Державного бюджету України на 2019 рік. Планування надання державної допомоги суб’єктам господарювання за рахунок коштів міського бюджету, при формуванні проекту місцевого бюджету на 2018 рік, не потребує від надавачів додавання до бюджетного запиту копії рішення Уповноваженого органу з питань державної допомоги.

16. Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» Уповноваженим органом з питань державної допомоги є Антимонопольний комітет України, отже, відповідні надавачі державної допомоги повинні виконувати рішення саме Уповноваженого органу. Якщо у процесі прийняття акта вже було отримано рішення Антимонопольного комітету України про допустимість нової державної допомоги для конкуренції, тоді надавач державної допомоги повинен подати повідомлення про внесення змін до умов чинної державної допомоги з дотриманням вимог, визначених пунктами 1 – 3 розділу 4 розпорядження Антимонопольного комітету України від 04.03.2016 № 2-рп «Про затвердження Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до умов чинної державної допомоги», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.04.2016 за № 501/28631. Відповідно до пункту 3 частини другої статті 9 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» якщо внесення змін до чинних програм державної допомоги передбачає збільшення фінансування менш як на 20 відсотків бюджету відповідної програми, повідомлення не подаються.

17. Інформація про надану державну допомогу суб’єктам господарювання надається Уповноваженому органу до 1 квітня наступного року з дотриманням вимог, що визначені розпорядженням Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270.

18. Рішеннями органів місцевого самоврядування про надання державної допомоги вважаються будь-які нормативно-правові акти або сукупність актів, що приймаються органами місцевого самоврядування та на підставі яких певним категоріям суб’єктів господарювання передбачається надання державної допомоги впродовж певного або невизначеного періоду у визначеному або невизначеному розмірі.

19. На органи місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», зокрема, при підтримці суб’єктів господарювання за рахунок коштів місцевих бюджетів, що спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції, створюючи переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності.

20. Заповнення форм про чинну державну допомогу повинно максимально повно та достовірно відображати всі дані, які стосуються програми державної допомоги або індивідуальної державної допомоги. Інформацію про чинну державну допомогу подає Антимонопольному комітету України надавач такої допомоги відповідно до розпорядження Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270.

21. Відповідно до пункту 16 розпорядження Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270, за правильність, повноту й достовірність інформації, яка надається Уповноваженому органу, відповідають надавачі державної допомоги. 23 Крім того, згідно з частиною восьмою статті 9 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» суб’єкт господарювання, який має намір отримати державну допомогу, зобов’язаний подати її надавачеві відомості про господарську діяльність, про державну допомогу, отриману ним за останні п’ять років, про правові підстави для отримання державної допомоги, її форму та мету. Тобто, інформацію для заповнення форми необхідно отримати від суб’єктів господарювання-отримувачів.

22. Повідомлення про нову державну допомогу подається безпосередньо Антимонопольному комітету України.

23. В Антимонопольному комітеті України відсутня інформація про врегулювання питання реалізації Плану заходів щодо проведення інституційної реформи у сфері моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання та реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 року № 102-р (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 936-р), у тому числі в частині утворення структурних підрозділів з питань державної допомоги суб’єктам господарювання в органах місцевого самоврядування.

Нагадаємо, Асоціація міст України звернулась до Прем’єр-міністра України та Голови Верховної Ради України відповідним зверненням щодо необхідності доопрацювання та надання детальних роз’яснень щодо застосування Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (читати більше).

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)