14 / Серпень, 2017
Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана у зв’язку із ситуацією, що склалася через відсутність надходжень до бюджетів місцевого самоврядування коштів акцизного податку з нафтопродуктів.
На місцях утворились обставини, за яких органи місцевого самоврядування не мають змоги профінансувати першочергові потреби та захищені статті видатків через ненадходження акцизного податку з нафтопродуктів, який в окремих бюджетах складає до 45% загального фонду бюджету. Невдоволення в територіальних громадах зростає, а в бюджетах збільшується заборгованість за розрахунками по захищених статтях видатків. Це нівелює всю ефективну та вкрай необхідну діяльність Кабінету Міністрів України, ставить під загрозу фінансування бюджетних установ та призводить до загострення ситуації на місцях.
Справа в тому, що згідно з Порядком зарахування частини акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до бюджетів місцевого самоврядування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 96, органи місцевого самоврядування відповідно до їх часток продажів щоденно повинні отримувати з державного бюджету 13,44% акцизного податку з виробництва та імпорту нафтопродуктів. «Але, починаючи з липня, органи місцевого самоврядування не отримують з цього джерела жодних коштів», – зазначає Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Такий стан справ склався через те, що згідно з Порядком у II півріччі 2017 року частка для зарахування до відповідного бюджету місцевого самоврядування має визначатися пропорційно до обсягу реалізованого суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального на відповідній території за перше півріччя 2017 року у загальному обсязі такого реалізованого пального в цілому по Україні.
Відповідно до постанови, Державній фіскальній службі було доручено подати Мінфіну інформацію про обсяг реалізованого за перше півріччя 2017 року пального у розрізі адміністративно-територіальних одиниць, а Міністерству фінансів України було доручено визначити частки для зарахування до бюджетів місцевого самоврядування частини акцизного податку з виробленого та ввезеного пального та подати проект рішення про внесення відповідних змін до вищезазначеної постанови. Але до теперішнього часу проект Кабінетові Міністрів України не поданий, механізм зарахування не діє та відповідно до місцевих бюджетів з липня цього року взагалі не надходить акцизний податок з виробленого та ввезеного пального.
«Як наслідок – органи місцевого самоврядування базового рівня опинилися в ситуації коли не в змозі виконувати свої повноваження, що в кінцевому результаті веде до зниження якості та обсягу наданих послуг населенню, а також призводить до дестабілізації соціально-економічного розвитку регіонів», – підкреслює Олександр Слобожан.
З метою запобігання порушення принципів податкової стабільності і бюджетної збалансованості, недопущення втрат місцевих бюджетів, Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням посприяти терміновому врегулюванню проблеми відсутності надходжень до місцевих бюджетів акцизного податку з нафтопродуктів у II півріччі 2017 року.
Галузь: