01 / Лютий, 2019
Асоціація міст України проаналізувала стан та перспективи фінансування закладів дошкільної освіти в містах районного значення та селищах, що не є ОТГ, у 2019 році. Відповідно до статті 89 Бюджетного кодексу України видатки на дошкільну освіту у цих громадах мають здійснюватись із районних бюджетів.
Лише 18% районів виконують такі повноваження в повному обсязі, тобто на 100% використовують районний бюджет без співфінансування з містами районного значення та селищами.
В інших 82% громад повноваження з утримання закладів дошкільної освіти виконують міста районного значення і селища. При цьому вони розраховують на належне фінансування з боку районних рад і районних державних адміністрацій відповідно до норм Бюджетного кодексу України. Однак районні ради та райдержадміністрації не в повному обсязі виконують свої повноваження, а отже, заклади дошкільної освіти не одержують достатньої кількості коштів. У цілому міста районного значення та селища відволікають понад 16% власних ресурсів на повноваження, закріплені законодавством за районним рівнем. Але таких ресурсів міст районного значення та селищ є недостатньо. Критичною є ситуація в 11 містах та селищах, у яких незабезпечена потреба на 2019 рік склала від 23,8% до 88,9%.
Звертаємо увагу, що в окремих районах районні ради та районні державні адміністрації взагалі припинили виконання своїх повноважень.
Так, наприклад, смт Новгородка Кіровоградської області та смт Есмань Сумської області повністю утримують заклади освіти зі свого ресурсу. У м. Путивлі Сумської області при потребі в коштах на рік у розмірі 10,8млн.грн. із районного бюджету передбачено лише 1,5 млн. гривень. У смт Овідіополь Одеської області доведено обсяг лише на І квартал, а незабезпечена потреба становить 75,4%, що складає 15,4 млн. грн.
Така ситуація не дозволяє належним чином функціонувати закладам дошкільної освіти, планово спрямовувати кошти на розвиток їх матеріально-технічної бази, поточні та капітальні ремонти, а також дестабілізує ситуацію в педагогічних колективах закладів, що в цілому негативно впливає на якість дошкільної освіти, стабільне функціонування закладів та безпеку догляду за перебуванням дітей дошкільного віку в робочий час їх батьків.
Зважаючи на вище зазначене, Асоціація міст України звернулась до Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням взяти під особистий контроль виконання районними радами та районними державними адміністраціями бюджетного законодавства та сприяти вирішенню питання забезпечення закладів дошкільної освіти необхідним ресурсом у повному обсязі.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)