04 / Жовтень, 2018

Асоціація міст України проаналізувала проект наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів та внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 20 лютого 2002 року № 128», надісланий листом Міністерства освіти і науки України №1/12-6823 від 18.09.2018 року, й у межах компетенції повідомляє.

Проектом наказу пропонується виключити з наказу Міністерства освіти і науки України від 20 лютого 2002 року № 128 Порядок поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах та затвердити окремим наказом Міністерства освіти і науки України у новій редакції Порядок поділу класів на групи при вивчення окремих предметів (далі ‒ Порядок).

Асоціація міст України зазначає, що ним, по суті, пропонується зменшити перелік окремих предметів, при вивченні яких класи підлягають поділу на групи, чим скоротити видатки державного бюджету на 1 433,7 млн. гривень. АМУ зауважує, що з прийняттям цього наказу повʼязані значні ризики:

  • зменшення гарантій та стандартів здобувачам освіти, які вивчали предмети поглиблено, адже школи відмовлятимуться від поглибленого вивчення фізики, математики, біології тощо;
  • скорочення значної кількості вчителів, які забезпечували викладання предметів, із яких здійснювався поділ, та/або зміну істотних умов їх праці;
  • відсутність належного контролю за збереженням життя та здоровʼя дітей під час уроків фізичної культури;
  • значне погіршення якості освіти, адже час уваги учителя на 1 учня скорочується вдвічі.

Останній ризик турбує найбільше. Наприклад, у той час, як відповідно до офіційної аналітики Українського центру оцінювання якості освіти у 2018 році 16,7% учнів склали державну підсумкову атестацію у формі ЗНО з української мови на початковому рівні, а 38,7% на середньому рівні, проект наказу МОН скасовує поділ класів при вивченні української мови. Це тоді, коли 55,4% випускників шкіл не володіють державною мовою хоча б на достатньому рівні.

АМУ звернулась до розробника з проханням доопрацювати проект наказу Міністерства освіти і науки України «Про затвердження Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів та внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 20 лютого 2002 року № 128».

Відповідні висновки АМУ надіслала до Міністерства освіти і науки України.

Позицію Профспілки працівників освіти і науки України щодо проекту наказу читати за посиланням

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)