15 / Березень, 2022
Ми, представники українських громадських організацій, звертаємося до міжнародної спільноти у зв’язку із випадками викрадень і страт українських активістів, правозахисників, волонтерів, журналістів, працівників органів місцевого самоврядування, які проживають, зокрема, на територіях Донецької, Запорізької, Київської, Луганської та Херсонської областей, частково зайнятих російською армією.
24 лютого 2022 року почалася повномасштабна війна Російської Федерації проти України. Це вже призвело до тисяч жертв серед мирного цивільного населення, масового внутрішнього переміщення та виїзду за межі України мільйонів її мешканців. Внаслідок бойових дій частина населених пунктів півдня та сходу України опинилися під тимчасовим контролем військ Російської Федерації. На цих територіях окупаційні сили прагнуть встановити контроль, а відтак проводять акти залякування місцевого населення.
Протягом останнього тижня ми фіксуємо факти проведення “арештів”, а насправді – викрадень українських активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування в Гостомелі, Херсоні, Бердянську, Мелітополі, Волновасі, Новій Каховці та інших населених пунктах, які окуповані російською армією. Відомі також випадки вбивств українських активістів.
7 березня стало відомо, що російські військові застрелили мера Гостомеля (Київська область) Юрія Прилипка та ще двох волонтерів, Руслана Карпенка та Івана Зорю, коли вони роздавали людям гуманітарну допомогу.
У Мелітополі (Запорізька область) викрадено щонайменше трьох осіб, зокрема, 11 березня викрали міського голову Івана Федорова, 12 березня – активістку Ольгу Гайсумову, 13 березня – голову районної ради Сергія Прийму.
У Новій Каховці (Херсонська область) 12 березня зник активіст Сергій Цигіпа, а у сусідній Каховці ввечері того ж дня зник місцевий журналіст Олег Батурін.
У місті Дніпрорудному (Запорізька область) 13 березня стало відомо про викрадення міського голови Євгенія Матвєєва. 
Зв’язку з ними наразі немає, але є достовірні свідчення того, що вони були затримані російськими військовими. Є обґрунтовані підозри, що викрадені активісти, представники місцевого самоврядування піддаються залякуванням та катуванням. 
 
Крім того, за інформацією народного депутата України Дмитра Лубінця, у Волновасі російські військові “заарештували” більше 20 українських активістів. Також за його інформацією, всі ці активісти були в списках, про які в лютому повідомляли числені західні медіа – списках активістів, які мають бути “вбиті чи відправлені до таборів” після вторгнення Російської Федерації на територію України. 
13 березня стало відомо про вбивство волонтера, українського активіста Олександра Кононова, якого російські військові розстріляли у власному будинку в селі Борівському під Сєвєродонецьком Луганської області. Олександр Кононов в 2014 році  провів 98 днів в полоні у бойовиків так званої “ЛНР”, він був людиною з інвалідністю, не мав руки та ноги.  
Такі дії російської армії, яка тимчасово контролює окремі населені пункти півночі, півдня та сходу України, свідчать про бажання залякати місцевих жителів, які чинять спротив окупації, схилити їх до співпраці, а також про намір помститися українським активістам, правозахисникам, місцевим головам за їхню принципову проукраїнську позицію. 
Ігнорування та пасивна реакція міжнародної спільноти на прояви російської агресії призведе до масштабування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності, зокрема збільшення кількості насильницьких зникнень та вбивств. Крім того, під ризик потраплять також громадяни інших країн, зокрема білоруські активісти, іноземні журналісти, інші особи, які на законних підставах перебувають на території України. 
 
Вимагаємо в рамках усіх можливих повноважень та мандатів від міжнародної спільноти, зокрема, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, Спеціального доповідача ООН з питань позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт, Робочої групи ООН з питань свавільних затримань, Спеціального доповідача ООН з питання про становище правозахисників, Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини, Генерального секретаря Ради Європи, Комісара Ради Європи з прав людини, Керівного комітету Ради Європи з питань медіа та інформаційного суспільства, Комітету ПАРЄ з правових питань і прав людини, Головного доповідача ПАРЄ з питань становища правозахисників, представників ЄС, Європейської служби зовнішніх справ, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ,  Конгресу місцевих та регіональних влад Європи:
  1. Вчинити дії задля захисту цивільних громадян України, які знаходяться під додатковим ризиком у зв’язку з їхньою публічною, волонтерською, громадською діяльністю, роботою в органах місцевого самоврядування чи державною службою.
  2. Змусити Російську Федерацію дотримуватися положень (IV) Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, Додаткового протоколу (I) до Женевських конвенцій, (IV) Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї, а також припинити порушення прав людини.
  3. Закликати Російську Федерацію терміново звільнити усіх незаконно затриманих осіб на тимчасово окупованих російською армією територіях України, включаючи активістів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування.
  4. Максимально поширювати інформацію про викрадення, залякування, примусове утримання російською армією цивільних осіб, включаючи активістів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування України.
Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БО БФ “Право на захист”
БО БФ “Стабілізейшен СуппортСервісез”
БО Інша
БФ “Восток SOS”
БФ “НАЗУСТРІЧ ЛЮДЯМ СУМЩИНИ “
БФ “Фундація суспільних інновацій”
БФ ЛАСКА, Миколаїв
ВБО “Українська фундація правової допомоги”
ВГО “Громадянська мережа ОПОРА””
ВГО КЦ Правозахисник
ВОГМО “Волинський Інститут Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив”
ВОГО “Асоціація підтримки та розвитку ОСББ та ОСН”
Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України”
ГО ‘Платформа прав людини’ 
ГО “ Кримськотатарський Ресурсний Центр”
ГО “АГРУ”
ГО “Блакитний птах”
ГО “Вектор прав людини”
ГО “Від мрії до дії”
ГО “Волинська палата молодих підприємців та професіоналів”
ГО “Волинський Інститут Права”
ГО “Донбас СОС”
ГО “Донбаська Ініціатива “Міст”
ГО “Егіда-Центр” (Кривий Ріг)
ГО “Закарпаття-Донбас”
ГО “Інформаційний прес-центр”
ГО “КримСОС”
ГО “Медіа-центр IPC-Херсон”
ГО “Наше Поділля”
ГО “НЕВИДИМА”
ГО “ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ПОТРІБНІ ЛЮДИ”
ГО “Правозахисний центр “ДІЯ”
ГО “Регіональний центр прав людини”
ГО “СІМП”
ГО “Сосницькі горизонти”, смт Сосниця
ГО “Справа Кольпінга в Україні
ГО “Театр змін”
ГО “Точка доступу”
ГО “Україна без тортур”
ГО “Центр “Жіночі перспективи”
ГО “Центр спільних дій”
Го “Час Збирати Українців”, Миколаїв
ГО “Черкаський правозахисний центр”
ГО Інститут масової інформації
ГО Кременчуцький інформаційно-просвітницький центр ”Європейський клуб
ГО МАРТ
ГО Освітній центр “Простір толерантності”
ГО Правозахисне об’єднання “Праве діло”
ГО Спільно ХАБ (Запоріжжя)
ГО Центр “Соціальна дія”
ГО Центр підтримки громадських і культурних ініціатив “Тамариск”
ГР “Віра, Надія, Любов”
ГС “Громадські ініціативи України”
Дім прав людини “Крим”
Ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк?”
ІСАР Єднання
Кримська правозахисна група
Медіаклуб Запорізької області (Приморськ, Запоріжжя, Мелітополь)
Медійна ініціатива за права людини
Міжнародна громадська організація “Фонд досліджень та підтримки корінних народів Криму”
Міжнародний благодійний фонд “СНІД Фонд Схід-Захід” (AFEW-Україна)
Національна спілка журналістів України
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля
Освітній дім прав людини – Чернігів
Ресурсний центр у Закарпатській області
Ромське радіо Chiriklo (Україна)
Рух ЧЕСНО
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Українська гільдія режисерів
Фундація Відкритий Діалог
Харківська правозахисна група
Центр громадянських свобод
Центр прав людини ZMINA
Центр соціальних ініціатив “АТОМ”
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)