Земля має приносити максимальну користь громадам

14 / Листопад, 2016

10 листопада Херсонське регіональне відділення АМУ в рамках проекту ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» провело практикум із застосування законодавства «Земельні ресурси як джерело наповнення місцевих бюджетів: законодавчі новації».

Участь у ньому взяли голови та секретарі міських, селищних та сільських рад області, голови ОТГ, представники депутатського корпусу, фахівці з питань управління комунальним майном і земельними ресурсами територіальних громад, експерти та науковці. У рамках заходу учасники обговорили новації у земельному законодавстві, особливості їх застосування та економічні результати відповідних змін. Особливе зацікавлення викликала тема збереження та розвитку ресурсної бази територіальних громад, дискусійною видалася тема застосування конкурсних механізмів управління земельними ресурсами та нерухомістю територіальних громад.

Кандидат наук з державного управління, доцент кафедри Херсонського державного технічного університету Оксана Проніна розповіла про особливості нинішніх земельних відносин, зокрема, про визначення кадастрової оцінки землі, необхідність дотримання її цільового призначення та оновлення генеральних планів населених пунктів. У багатьох селах, зізнаються сільські голови, плани датовані ще 70-ми роками. З тих пір багато чого змінилося, в тому числі межі населених пунктів. Крім того, практично в усіх громад виникають спільні проблеми та перепони в налагодженні сучасних земельних відносин, у тому числі, через колізії в українському законодавстві. На цьому акцентували сільські голови Зеленого Поду Каховського району Галина Лобунько та Великих Копанів Олешківського району Валентина Костенко. Та чи не найбільше сільські голови та землевпорядники скаржаться на зовнішнє втручання в місцеві земельні відносини, коли з їхніми громадами не те, що не погоджують, а навіть до відома не ставлять, відводячи привабливі ділянки киянам, одеситам та мешканцям інших регіонів. Часто-густо, зазначають сільські голови, це робиться під виглядом відведення наділів нібито для учасників АТО. Насправді ж нові власники не мають до зазначеної категорії жодного стосунку, обурюються представники громад. Під «роздачу» йдуть десятки гектарів, в тому числі пасовища, – говорить голова Кочубеївської ОТГ Іван Дудар.

Експерти наголошували, кожна громада має самостійно вирішувати питання місцевого значення згідно з ключовими принципами самоврядування, аби нарешті навести лад в обліку землі та інвентаризувати об’єкти нерухомості. Отримана під час практикуму інформація стане буде корисною для подальшої ефективної роботи в зазначеному напрямку, визнають лідери громад. Особливо в тій частині, що стосується непростих взаємин з Держгеокадастром. На необхідності обстоювати земельні права громад, у тому числі шляхом судових позовів, акцентувала виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська. Завдяки інтерактивному спілкуванню представники місцевих громад могли не тільки розповісти про проблеми, котрі у них виникли в процесі налагодження ефективного використання земельних ресурсів як джерела наповнення бюджетів, а й отримати відповіді на поставлені запитання. Із особливостями застосування конкурсних механізмів управління земельними ресурсами та нерухомістю територіальних громад присутніх ознайомив керівник ТБ «Аграрна біржа» Ігор Григор’єв.

Успішно справилися учасники практикуму і з практичною його частиною – підготовкою пакету документів для впровадження конкурсних механізмів управління ресурсами територіальної громади. А ще обмінялися власним досвідом у залученні додаткових коштів до місцевих бюджетів.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)