Завершилася навчальна сесія в рамках річного навчального циклу з розробки стратегій розвитку територіальних громад

14 / Серпень, 2017
10-11 серпня Асоціація міст України провела навчальну сесію в рамках річного навчального циклу  з розробки стратегій розвитку територіальних громад. Захід відбувся в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізується спільно з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
До участі у навчанні відібрано 67 громад з 22 областей. Кожна громада представлена двома учасниками – службовцем органу місцевого самоврядування, відповідальним за питання розвитку громади, та представником місцевої громадської організації. Представники громад, розділені на три групи (дві – представники ОТГ, одна – представники міст обласного значення), з якими працюють тренери.  
На початку нової навчальної сесії 10 серпня команди тренерів PPV Knowledge Networks та ГО Центр НДМР ознайомили учасників із тим, що таке стратегічне планування сталого місцевого розвитку та процес розробки стратегії, методикою формування стратегічного бачення та місії громади (читати далі).
 
    
11 серпня команда тренерів PPV Knowledge Networks ознайомила учасників із можливостями для фінансування проектів громад, що спрямовані на реалізацію стратегії. За словами тренера Назарія Гудза, існують дуже багато джерел фінансування реалізації стратегії. Це можуть бути і кошти місцевих та державного бюджетів, грантові кошти, кошти міжнародних фінансових організацій. «Місцева громада може взяти участь у конкурсі з отримання будь-яких із цих коштів. Що дуже важливо при підготовці заявок на фінансування – це підготовка таких проектів, які сприятимуть розвитку громади, а не лише вирішенню якихось поточних проблем», – зазначив він.
За словами тренера Люби Мочарської, фінансування проектів органів місцевого самоврядування за рахунок грантових коштів стає в Україні щораз поширенішою практикою. «Причому, фінансуються проекти вартістю в мільйони євро. Але, часто є одне але. Без розробленої та затвердженої стратегії громади розраховувати на ці кошти не можна», – підкреслила вона.
Під час другого навчального дня команда тренерів також ознайомила учасників із методологією підготовки профілю громади та проведення SWOT-аналізу. За словами тренера Володимира Воробей, підготовка профілю громади – це перший крок безпосередньої роботи над стратегією. «Він визначає ключові показники розвитку громади та дає розуміння про її стан на даному етапі. На цих даних і повинна базуватися стратегія», – зазначив Володимир Воробей.
Після прослуховування теоретичної інформації, учасники перейшли до роботи в групах та проводили SWOT-аналіз своєї громади. Детальне виконання цієї вправи у своїх громадах, стало домашнім завданням для учасників.
За словами тренера Володимира Крижанівського, такий підхід до проведення навчання зберігатиметься і в майбутньому: спочатку учасники послухають теоретичну інформацію, потім спробують на практиці використати ці знання, працюючи над виконанням практичної вправи. А детальне їх виконання відбуватиметься уже в кожного у своїй громаді, залучаючи членів робочої групи із розробки стратегії.
 
    
Другий навчальний день для громад, що навчаються в групі ГО Центр НДМР, розпочався із вивчення розділу «Попереднє визначення напрямів розвитку». Тренер Ірина Ковра  зазначила, що визначення проблем ґрунтується на Профілі громади, на аналізі даних анкет, на мозковому штурмі робочої групи. «Рейтингування проблем дозволить виокремити стратегічні та оперативні цілі в розвитку громад», – підкреслила вона.
Слухачі групи старанно підійшли к вивченню досить складної теми – «Методика застосування SWOT-аналізу в стратегічному плануванні». Осмислення ризиків та можливостей розвитку буде допомагати слухачам розробити Стратегію на засадах реальності втілення, на використанні наявних ресурсів, тобто, на розумінні принципів сталого розвитку. Тренер Дмитро Лукін звернув увагу на типові помилки при визначенні факторів аналізу (поверховість, неконкретність, неправдивість). 
Наприкінці сесії було підведено підсумки навчання, надані відповіді на поставлені питання.
 
      
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)