Завдяки інвентаризації та методу портфоліо-аналізу комунальні заклади та установи Житомирщини зможуть економити на комуналці

12 / Лютий, 2020
11 лютого учасники мережі енергоменеджерів Житомирської області зібралися у Житомирі, щоб обговорити питання проведення інвентаризації громадських будівель та застосування методу портфоліо-аналізу. Отримані знання допоможуть учасникам зустрічі зменшити споживання енергоносіїв у комунальних закладах та установах своїх громад.
«Перший практичний крок кожного енергоменеджера – інвентаризація майна!» - з цього розпочав свій виступ технічний експерт мережі з багаторічним досвідом Василь Сивочка. Він розповів енергоменеджерам 11-ти територіальних громад, що для того, щоби ефективно управляти комунальними установами, необхідно чітко розуміти, яка кількість будівель перебуває у підпорядкуванні громади та скільки енергії вони реально споживають. Аналізувати отримані дані варто за допомогою методу портфоліо-аналізу. Саме такий підхід дає можливість громаді неупереджено визначити найбільш пріоритетні будівлі для впровадження заходів з енергоефективності, а також обґрунтувати депутатам місцевої ради потребу у виділенні коштів на ці заходи.
Власним досвідом проведення інвентаризації та використання методу портфоліо-аналізу поділилися під час зустрічі представники Житомирської, Баранівської та Коростишівської міських територіальних громад. Зокрема, представниця Житомирської громади Ольга Кругляк розповіла, що вони починали з непростого процесу збору та систематизації даних. Для цього подавали запити до відповідальних управлінь ради, збирали бухгалтерську звітність, експортували дані з лічильників. Отримані дані знадобилися не лише для формування рейтингу будівель (відповідно до показників споживання енергії) та визначення пріоритетних заходів з енергоефективності, а й для підготовки заявок до міжнародних організацій для отримання від них допомоги.
Для закріплення знань учасники мережі розділилися на групи та виконали практичне завдання за методом портфоліо-аналізу.
 
  
Довідково:
Інвентаризація будівель – це сукупність заходів спрямованих на перевірку основних технічних характеристик будівель, що знаходяться у підпорядкування громади, наявності необхідної на них документації та визначення їхнього енергоспоживання за останні роки, з метою їх обліку та аналізу.
Портфоліо-аналіз — це метод порівняльного аналізу характеристик будівель, що допомагає проаналізувати отримані за допомогою інвентаризації дані та визначати найбільш пріоритетні будівлі для впровадження заходів з енергоефективності. Також цей інструмент допомагає візуалізувати й презентувати інформацію, що сприяє переконанню голів громад та депутатів в необхідності впровадження енергоефективних заходів саме у визначених будівлях.

Нагадаємо, що з метою зменшення споживання енергоносіїв у комунальній сфері Асоціація міст України за підтримки Уряду Німеччини виступила з ініціативою створення мереж енергоменеджерів. Мережі передбачають об’єднання фахівців органів місцевого самоврядування, відповідальних за впровадження заходів з енергоефективності та енергозбереження. Об’єднавшись, вони визначають спільну мету із заощадження енергії на наступні 3 роки. Протягом цього часу громади реалізовують енергоефективні заходи та регулярно обмінюються досвідом, а також отримують кваліфіковану експертну підтримку та супровід. Пілотними для розбудови мереж енергоменеджерів в Україні були обрані три регіони: Дніпропетровська, Івано-Франківська та Житомирська області. Перша зустріч мережі енергоменеджерів Житомирської області відбулася 16 грудня 2019 року.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)