«Завдяки бюджетній децентралізації у багатьох містах стартували інфраструктурні проекти», – Олександр Слобожан

08 / Червень, 2017
Після того, як наприкінці 2014 року були внесені зміни до Податкового та Бюджетного кодексів, в Україні створилася нова фінансова основа органів місцевого самоврядування. І вже у 2015 і 2016 роках міста відчули позитивний ефект – у них з’явилися кошти на серйозні інфраструктурні проекти. Про це в ефірі радіо Свобода повідомив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. 
«В деяких містах, і навіть невеликих містечках, почали з нуля будувати садочки, відновлювати водогони, оновлювати рухомий склад транспорту», – зазначив він. За словами Олександра Слобожана, яскравий приклад – місцевий акцизний податок з продажу нафтопродуктів, який діяв у 2015-2016 роках, дав сильний поштовх для ремонту та будівництва доріг. У деяких громадах, наприклад, у Балті на Одещині, відновились місцеві програми соціальної допомоги соціально-незахищеним верствам – додатково до тих соціальних гарантій, які надає держава. «Але цих двох років, враховуючи двадцять років застою, безгрошів’я в містах, недостатньо для того, щоб повністю оновити інфраструктуру», – зазначив Виконавчий директор АМУ.
Позитивна динаміка за доходами місцевих бюджетів спостерігається з початку децентралізаційної реформи. «Але, зважаючи на перевиконання місцевих бюджетів, збільшення видатків на соціальний захист, виникають постійні спроби повернутись назад, переглянути джерела доходів центрального й місцевих бюджетів», – говорить Олександр Слобожан.
У процесі децентралізації залишається невирішеною низка проблемних питань. Серед них – заборгованість перед транспортними підприємствами з компенсації пільгового проїзду громадян. «У Бюджетному кодексі була записана норма про те, що держава за рахунок субвенції гарантує пільговий проїзд окремих категорій громадян. Але у 2016 році в державному бюджеті не була передбачена ця субвенція. Тобто, держава наче б то гарантує, бере на себе зобов’язання, а грошей на це не дає. Зрозуміло, що органи місцевого самоврядування вимушені були відволікати на це власні ресурси», – зазначив Олександр Слобожан.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)