10 / Листопад, 2016
8 листопада у Миргороді відбулося засідання Полтавської регіональної платформи з діалогу щодо вироблення політики у сфері місцевого самоврядування. Тема засідання: «Про ефективність реформ місцевого самоврядування, децентралізації влади, бюджетного, податкового та земельного законодавства».
Захід проведено у рамках Проекту "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні" (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь міські голови, народні депутати України О.Кулініч та А.Река, регіональні консультанти Проекту ПУЛЬС, представники місцевих ЗМІ.
Головував на засіданні С.Соломаха, Миргородський міський голова, голова Полтавського РВ АМУ.
Учасники обговорили реформу місцевого самоврядування, зміни бюджетного, податкового та земельного законодавства, хід та проблеми створення об'єднаних громад на Полтавщині.
Доповідачами з висвітлення теми платформи були народні депутати: О. Кулініч, голова підкомітету з питань земельних відносин Комітету Верховної Ради України та А.Река, голова підкомітету з питань регіональної політики, місцевих бюджетів та комунальної власності Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, а також експерти та регіональні консультанти Асоціації, міські голови.
Народний депутат України О.Кулініч розповів про головні законодавчі ініціативи у земельній сфері та зупинився на презентації законопроектів № и4355 та № 3038, які стосуються передачі земель поза межами населених пунктів в управління місцевим громадам. Він зазначив, що в земельному законопроекті передбачений важливий стимул саме для об’єднаних громад – землею вони зможуть не просто розпоряджатися, а отримають її у власність. Законопроект № 4355 («Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель») був розглянутий на чотирьох засіданнях Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин. Було внесено 700 правок, які Комітет опрацьовував все літо. Наразі проект готовий до голосування в сесійній залі. Тепер потрібна політична вола всіх парламентських фракцій, щоб дійсно передати ці повноваження місцевому самоврядуванню. Тим громадам, які об’єдналися – у власність, які не об’єдналися – в розпорядження.
Про нормативно – правове забезпечення децентралізації публічної влади як основи подальшого розвитку місцевого самоврядування в Україні розповів народний депутат України А.Река. Він вважає, що децентралізація, яка розпочалася з липня 2015 року вже показала себе. Потрібно якомога більше підтримати об’єднані громади, підставити їм плече допомоги і не кидати їх сам на сам із проблемами, адже ОТГ мають стати взірцем успіху для тих громад, які на сьогодні бояться об’єднуватися. Також він проаналізував закон № 4390, який врегулює питання створення об’єднаних громад з населених пунктів різних районів. Народний депутат А.Река, вважає, що вже незабаром настануть ті часи, коли найвищим органом для людей буде та громада, в якій вони живуть.
Я думаю, що вже в 2017 році ми забудемо про райони й адміністрації як такі. Після об’єднання вся влада буде в громадах і межуватимуть громади, а не райони, які стануть не потрібними, – переконаний Река.
Про штучні перешкоди на шляху реформи, які створюють як деякі чиновники із виконавчої гілки влади, так і представники районних рад, розповів Пирятинський міський голова О.Рябоконь. Він також зазначив, що вже створені ОТГ повинні бути маяками для тих громад, що сумніваються у їх створені . А для цього влада повинна зробити всі умови для нормального функціонування ОТГ.
Консультант з правових питань О.Полупан розповів про хід, проблеми та перспективи об’єднання. В Полтавській області вже є 23 громади, в 14 з них відбулися вибори. Якщо на початок об’єднання було 503 місцеві ради, то зараз 78 з них увійшли до складу ОТГ. Це 324 населених пункти, в яких проживають 162 тисячі людей. Якщо не враховувати міста обласного значення – це 25% населення області.
Після виступів народні депутати дали відповіді на численні запитання учасників засідання.