03 / Березень, 2021
На розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг перебуває проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення приєднання до електричних мереж» №5009 від 03.02.2021.
Законопроєкт обмежує права територіальних громад на розпорядження земельними ділянками комунальної власності. Змінами до статті 122 Земельного кодексу надається право юридичним особам, що є операторами системи розподілу, набувати прав на земельні ділянки публічної власності без дозволу на це органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади. Вважаємо, що такі зміни нададуть окремим особам привілейоване становище використання майна (земельних ділянок) публічної власності, що заборонено частиною 2 статі 25 Господарсько кодексу
Змінами до Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів» пропонується нова стаття 16-1, в якій визначається розмір плати за встановлення земельного сервітуту на земельних ділянках державної та комунальної власності на рівні розміру земельного податку, визначеного відповідно до Податкового кодексу України. Це також обмежує територіальні громади на отримання доходів від використання земель публічної власності та надає податкові преференції окремим суб’єктам господарювання. Вважаємо, що розмір плати за сервітутне користування земельною ділянкою не може бути меншим за розмір орендної плати.
Також додаткові преференції надаються ОСР в частині порушення об’єктів благоустрою. Адже змінами до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» пропонується проводити будівельно-монтажні роботи з будівництва/реконструкції лінійних об’єктів інженерної інфраструктури без дозволу органу місцевого самоврядування на порушення об’єктів благоустрою. Такі зміни призведуть до додаткових видатків з місцевих бюджетів на приведення об’єктів благоустрою в належний стан у разі їх порушення, які будуть здійсненні ОСР.
Асоціація міст України звертає увагу Комітету на той факт, що до АМУ звертаються органи місцевого самоврядування з проблемами несплати електророзподільчими підприємствами плати за землю за використання земельних ділянок комунальної власності під електричними опорами, трансформаторами тощо. АМУ вважає, що цей законопроект має містити і додаткові повноваження органів місцевого самоврядування щодо притягнення до адміністративної відповідальності суб’єктів господарювання, зокрема ОСР, в частині використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів, у разі несплати плати за користування земельними ділянками, нецільового використання тощо. Такі норми збалансують надання податкових, правових, майнових преференцій операторам системи розподілу.
Асоціація міст України пропонує законопрєкт №5009 повернути ініціаторам законодавчої ініціативи на доопрацювання.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)