25 / Вересень, 2020
Парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування підготував для розгляду Верховною Радою України у другому читанні проєкт Закону України «Про місто Київ - столицю України» (№2143-3). Відповідний текст оприлюднено на сайті Парламенту.
Асоціація міст України проаналізувала доопрацьований законопроєкт і надіслала свій висновок до профільного парламентського Комітету.
⇒ АМУ зазначає, що текст законопроєкту до другого читання не враховує багато критичних зауважень вітчизняних та зарубіжних фахівців. Також не відбулося обговорення проєкту за посередництва Ради Європи (Страсбурзький формат).
⇒ АМУ наголошує, що особливе неприйняття викликає запровадження для органів місцевого самоврядування міста Києва правил, які суттєво відрізняються від загальних правил, що діють для інших органів місцевого самоврядування.
Це не відповідає ч. 2 ст. 118, ч. 1 ст. 133, ч. 2 ст. 140 Конституції України. Конституція передбачає для міста Києва лише чіткий перелік випадків, коли його правовий статус може відрізнятися від інших міст. Натомість законопроєкт значно виходить за ці межі.
Таким чином створюється небезпечний прецедент запровадження суттєвих відмінностей для окремої адміністративно-територіальної одиниці всупереч унітарному статусу України, а також - численні колізії у законодавстві.
⇒ АМУ з занепокоєнням звертає увагу, що законопроєкт, який суттєво змінює правовий статус органів місцевого самоврядування, виноситься на розгляд менше ніж на місяць до чергових виборів депутатів Київської міської ради та Київського міського голови.
Це суперечить загальноєвропейській практиці. Особливо критичним є запровадження у статті 24 додаткових обмежень для депутатів Київської міської ради вже після висунення кандидатів політичними силами.
Зауваження АМУ до законопроєкту № 2143-3, підготовленого до другого читання, містяться на 5 сторінках (завантажити).
Загалом АМУ вважає, що законопроєкт є надзвичайно недопрацьованим, містить невиправдане з точки зору нормотворчої техніки обтяження нормами регулювання, які не згоджуються з іншими законами, виходить за межі сфери правового регулювання, встановленої Конституцією України.
Отже, Асоціація міст України категорично не підтримує прийняття законопроєкту №2143-3 та вважає, що він потребує суттєвого доопрацювання або відхилення.
Нагадаємо, Асоціація міст України звернулася до Голови Парламенту, голів депутатських фракцій та груп Верховної Ради України з проханням не підтримувати проєкт Закону України «Про місто Київ - столицю України» №2143-3