26 жовтня у Чернівцях відбулось засідання регіональної платформи на тему: «Проблемні питання децентралізації влади та забезпечення фінансової спроможності територіальних громад». У заході взяли участь голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук, народні депутати Микола Федорук, Богдан Онуфрик, начальник відділу з питань децентралізації Чернівецької обласної ради Ярослав Цуркан, а також міські голови, заступники міських голів, секретарі міських рад - членів регіонального відділення АМУ, голови ОТГ, представники місцевих та регіональних ЗМІ.
Відкрив засідання платформи міський голова Чернівців, голова Чернівецького РВ АМУ Олексій Каспрук. Він закликав учасників регіональної платформи використати цей майданчик для напрацювання ідей, направлених на підтримку місцевого самоврядування, процесу децентралізації.
Голова Чернівецької облдержадміністрації Олександр Фищук у своєму виступі підкреслив важливість питань, що були винесені на обговорення платформи.
«Ми розуміємо, що процеси реформування органів місцевого самоврядування, децентралізації влади відбуваються у непростий час, проте вони необхідні. Перші кроки у відповідному напрямку вже зроблені. В минулому році в області утворено 10 об’єднаних громад, в цьому році буде ще 6 ОТГ», - зазначив посадовець.
Начальник відділу Чернівецької обласної ради Цуркан Я.В. запевнив, що прийняття змін до перспективного плану проводиться в тісній співпраці з обласною державною адміністрацією, об’єднаними громадами з залученням експертів та громадських організацій.
Основними доповідачами щодо суті внесення змін до законодавства в напрямку децентралізації були народні депутати Федорук М.Т. та Онуфрик Б.С. У своїх виступах вони детально проаналізували особливості пропонованих змін та їх вплив на розвиток місцевого самоврядування в Україні. Зокрема, народний депутат України Микола Федорук зазначив, що на розгляді у Верховній Раді вже перебуває низка законопроектів, розроблених, в тому числі фахівцями АМУ, які здатні прискорити процес децентралізації.
«Так, законопроект №4773 дасть можливість проводити вибори за мажоритарною системою, №4390 врегулює питання створення об’єднаних громад з населених пунктів різних районів, №4678 - об’єднання з містом - обласним центром без проведення виборів міського голови, №4355 - надасть об’єднаним громадам можливість розпоряджатись землею поза межами населених пунктів, №4772 надасть громадам можливість об’єднуватися з уже створеними ОТГ - зауважив народний обранець.
Народний депутат Онуфрик Б.С. висловив переконання що в разі, якщо у бюджеті не будуть встановленні прямі стосунки з ОТГ, то такий бюджет не буде проголосований, оскільки в подальшому дискредитує ідею об’єднання. Нардеп наголосив, що питання об’єднання громад повинне бути вирішене максимально швидко та ефективно.
Голова Сокирянської об’єднаної громади Василь Равлик зупинився на питанні бюджетної децентралізації. Він відзначив, що об’єднані громади отримали додаткові ресурси і тепер працюють над ефективним їх використанням. При цьому за рахунок надходжень ПДФО власні доходи об’єднаних громад зросли до 61,4 млн. грн.
Учасники активно обговорили тему децентралізації, висловлювали власні пропозиції та рекомендації. На основі обговорення було прийнято ряд рішень:
- Рекомендувати народним депутатам України підтримати законопроекти №4355,4773,4676,4772 з врахуванням зауважень та пропозицій, висловлених на засіданні регіональної платформи.
- З метою поширення кращого досвіду, рекомендувати керівникам ОТГ запровадити більш широке висвітлення їх діяльності в місцевих та регіональних ЗМІ;
- Рекомендувати паламенту внести змін до деяких законів України щодо децентралізації повноважень в частині затвердження цін і тарифів на теплову енергію, послуг водопостачання та водовідведення.
Усі пропозиції учасників платформи щодо внесення змін до законодавчих актів після узагальнення було передано народним депутатам України.