05 лютого 2025 року відбулись Загальні збори Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України в м. Горішні Плавні.
У роботі Зборів взяли участь сільські, селищні, міські голови громад – членів Асоціації міст України Полтавщини, їх заступники, а також:
Микола Корецький, депутат Полтавської обласної ради,
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України.
Головував на засіданні Голова Полтавського регіонального відділення, член Правління Асоціації міст України, Миргородський міський голова Сергій Соломаха.
Під час Зборів обговорили:
- актуальні проблеми забезпечення прав громадян на місцеве самоврядування, демократію та справедливість і діяльність Асоціації міст України для захисту місцевого самоврядування України;
- введення єдиного електронного документообігу між органами місцевого самоврядування та державними органами;
- ситуацію в малих громадах у сфері закупівлі шкільних автобусів при діючій обласній програмі співфінансування;
- постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» № 6 від 14 січня 2015 р. (в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 245 від 5 березня 2024 р., згідно якої з 1 вересня 2025 року за рахунок субвенції не здійснюватиметься фінансування закладів загальної середньої освіти.
Олександр Слобожан зазначив:
«Правління Асоціації міст України 27 січня 2025 року звернулось до Президента України про необхідність зупинити тиск на місцеве самоврядування та обʼєднати зусилля всієї публічної влади заради допомоги військовим підрозділам та забезпечення життя громадян. Важливо, щоб обрані мешканцями громад органи місцевого самоврядування були інклюзивними та мали можливість забезпечувати громади якісними послугами».
Дмитро Биков, Горішньоплавнівський міський голова, розповів, що метою зборів є об’єднати зусилля задля збереження повноважень органів місцевого самоврядування, забезпечення прав місцевих громад на врядування, демократію та законність.
«Відкриття численних кримінальних проваджень проти посадових осіб, які працюють у надзвичайно складних умовах воєнного часу, викликають занепокоєння особливо тоді, коли такі провадження стосуються закупівлі техніки та обладнання для потреб Збройних сил України. Чиниться тиск на спеціалістів із закупівель у виконавчих комітетах, які починають звільнятися після викликів на допити, що у подальшому тягне за собою зупинення будь-якої закупівельної діяльності виконкомів. Ми також спостерігаємо випадки, коли розслідування супроводжуються поспішними рішеннями суддів про відсторонення голів громад від виконання обов’язків ще до завершення розслідувань і винесення обвинувальних вироків», - зазначив Горішньоплавнівський міський голова.
Віталій Малецький, Кременчуцький міський голова, зауважив, що від самого початку повномасштабної російсько-української війни органи місцевого самоврядування докладають максимум зусиль задля підтримки ЗСУ: створюють гуманітарні штаби, розміщують військових, закуповують техніку, яку держава не змогла придбати, надають гуманітарну допомогу переселенцям. При цьому стикаються з проблемами і необґрунтованими звинуваченнями з боку правоохоронних органів, відкриттям кримінальних справ, відсутністю комунікації з представниками державних органів на місцях.
«Ця система підриває довіру до органів місцевого самоврядування та влади в цілому, забирає час та ресурси, які ми могли б витратити на те, щоб допомагати своєму місту, державі, Збройним силам України. Тому ми повинні в правовому полі юридично захищати себе. У нас уже є певні напрацювання, ми готові в межах Асоціації міст України ділитися ними», – додав Кременчуцький міський голова.
Також своїм досвідом поділилися Лохвицький міський голова Віктор Радько, Глобинський міський голова Станіслав Джусь, Градизький селищний голова Мирослав Носа.
Станіслав Джусь наголосив на важливості презумпції невинності, доки не доведена вина, адже здебільшого невинність людини, проти якої відкривається кримінальне провадження, доводиться в суді, але репутація підозрюваного та родини вже заплямована.
Олена Сидоренко, Оржицький селищний голова, закликала громади до єдності та взаємопідтримки.
«У нас одна проблема на всіх – криза з кадрами місцевого самоврядування. Також не вирішене питання з підрядниками, які відмовлялися працювати з бюджетниками. У нашій громаді кілька керівників відділів та установ хочуть звільнення. Люди ці можуть піти, але ж на їхнє місце десяток професіоналів не прийде. Тому лише разом зможемо вистояти . Для цього не будемо шукати ворога одне в одному, а разом долати виклики», - зазначила Оржицький селищний голова.
Микола Корецький презентував техніку, що входить до каталогу виробників «Українська техніка для громад», підготовленого Федерацією роботодавців України спільно з Міністерством економіки України, Асоціацією міст України та Офісом Дмитра Кисилевського в рамках національної програми «Зроблено в Україні».
Учасники Загальних зборів Полтавського регіонального відділення Асоціації міст України схвалили відповідні рішення з питань порядку денного Зборів.