07 / Квітень, 2025

03 квітня 2025 року відбулися Загальні збори Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації міст України.

Разом з сільськими, селищними, міськими головами громад-членів Асоціації міст України, взяли участь у Зборах:

Сергій Лисак, Голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації — начальник Дніпропетровської обласної військової адміністрації,
Дмитро Кисилевський, Народний депутат України, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку,
Євгеній Ласійчук, Командир 25-ї окремої повітрянодесантної Січеславської бригади Десантно-штурмових військ Збройних сил України,
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України,
Оксана Продан, Радниця Голови Асоціації міст України.

Головував на засіданні Голова Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації міст України, член Правління Асоціації міст України, Дніпровський міський голова Борис Філатов.

Учасники Зборів обговорили:
- шляхи та механізми підтримки військових підрозділів;

- інструменти місцевого самоврядування для розвитку економіки, створення робочих місць та забезпечення доходів в бюджети громад;

- наступні кроки з продовження децентралізації, в тому числі через передбачений в механізмі Ukraine Facility індикатор про домірність контролю;

- розвиток місцевого самоврядування на деокупованих територіях;

- досвід та можливості інтеграції ветеранів у громади;

- звіт за 2024 рік і план роботи на 2025 рік Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації міст України.

Борис Філатов, відкриваючи засідання, наголосив на важливості єднання місцевої влади для ефективного реагування на виклики сьогодення та допомоги Збройним силам України, а також висловив вдячність Асоціації міст України:

«Дякую всім колегам, хто приїхав зі всієї Дніпропетровської області, а також Асоціації міст України, яка зараз є фактично єдиною структурою, що дійсно захищає інтереси місцевого самоврядування, що найбільше наближене до людей».

Сергій Лисак звернув увагу, що з початком війни місцеве самоврядування зіткнулося з безпрецедентними викликами. Водночас виникла необхідність адаптуватися до нових реалій:

«Реформа децентралізації надала громадам більше ресурсів, разом з тим і вимагає від них ініціативності. Адже саме громади найкраще знають, на що варто спрямовувати зусилля».

Євгеній Ласійчук підкреслив важливість підтримки, яку надають громади військовим:

«Ми з вами — одна спільнота, одна сила, один щит. Саме на дніпровській землі розташований наш пункт постійної дислокації. Ми пишаємося, що 30 % бригади складають саме мешканці Дніпра та області. Наша бригада завжди там, де треба виконувати найгарячіші завдання, і ми їх виконуємо. Ваша підтримка посилила забезпечення дронами, зв’язком і засобами протидії ворожим БпЛА».

Дмитро Кисилевський наголосив на важливості участі громад у розвитку економіки України та підтримки вітчизняних виробників, адже саме такі ініціативи мають стати основою для відбудови регіонів, залучення інвестицій, підвищення рівня добробуту громадян:

«Громади є прямими інтересантами економічного росту, бо саме там знаходяться і сплачують податки виробники. І чим активніші українські виробники, тим більше роботи з’являється для людей, краще розвивається вся економічна екосистема. Тому центральна влада має озброїти громади відповідними інструментами розвитку. Саме на підтримку вітчизняних виробників спрямована політика «Зроблено в Україні».

Дмитро Невеселий, Зеленодольський міський голова, підкреслив важливість співпраці з міжнародними донорами та подякував Асоціації міст України за підтримку місцевого самоврядування:

«Співпраця з міжнародними партнерами та донорами дозволяє нам ефективніше реагувати на усі потреби, особливо в умовах війни, коли влада на місцях щодня стикається з новими викликами. Асоціація міст України відіграє ключову роль у об’єднанні громад та захисті наших інтересів на державному рівні, і це дає можливість впроваджувати важливі ініціативи на місцях. Я також завжди дякую нашим Збройним силам України – завдяки їхній мужності ми можемо працювати, розвивати громади та проводити такі зустрічі».

Михайло Світлик, Верхівцевський міський голова, зазначив, що завдяки позиції Асоціації міст України у 2024 році вдалося відстояти важливі для місцевого самоврядування законопроєкти щодо збереження надходжень до місцевих бюджетів:

«Завдяки Асоціації міст України збережено 64% податку на доходи фізичних осіб, який є одним з ключових джерел фінансування. Такі ініціативи дозволяють нам працювати ефективніше, бо кожен відсоток має значення. Хоча, на мою думку, треба підняти цей показник до 70%. Це значно полегшило б фінансове навантаження на громади. Дякую організаторам зборів — Борису Філатову та Олександру Слобожану — за їхню підтримку громад».

Ярослав Цвіркун, Перещепинський міський голова, презентував кращі практики, запроваджені в громаді у сфері ветеранської політики та інвестиційної діяльності:

«Ми активно працюємо над залученням інвестицій, і цей напрямок уже дає результати – завдяки залученим коштам відбудовано місцеву лікарню. Робота у цьому напрямку триватиме. Найближчим часом плануємо за рахунок інвесторів запровадити технології з управління відходами. Дякуємо Асоціації міст України за підтримку реалізації нових ініціатив».

Юрій Вілкул, В.о. Криворізького міського голови, зазначив про важливість обʼєднання громад в Асоціації міст України та спільного вирішення питань, які стоять перед місцевим самоврядуванням і Україною.

Оксана Продан звернула увагу на загрози, закладені в законопроєкті, реєстр.№4298, та закликала представників громад підтримати підхід щодо впорядкування роботи контролюючих органів, передбачений проєктом Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні», реєстр. №13124:

«Законопроєкт №4298 суперечить Європейській хартії місцевого самоврядування й згортає досягнення децентралізації в Україні. Натомість законопроєкт №13124 спрямований на врегулювання сфери контролю для його ефективності, є важливим кроком до подальшого розвитку реформи з децентралізації та дозволить Україні виконати умови програми Ukraine Facility, яка передбачає значну підтримку з боку європейських партнерів».

Олександр Слобожан окреслив кроки, зроблені Асоціацією міст України для забезпечення місцевого самоврядування дієвими механізмами й коштами надання послуг мешканцям громад, і наголосив, що завдяки спільній позиції всіх голів Дніпропетровщини вдалося домогтися прийняття необхідних рішень для забезпечення фінансової стабільності, підтримки комунальних служб, розвитку програм соціалізації та адаптації ветеранів в громадах:

«Загальні збори регіонального відділення – це можливість обговорити актуальні проблеми місцевого самоврядування та виробити спільну позицію. Асоціація міст України сьогодні – це 1073 громади, які працюють через чотири палати: великі, середні, малі міста, сільські та селищні громади. Таке широке представництво дає змогу обмінюватися досвідом і підтримувати один одного. Саме тому наша єдність сьогодні – це ключ до розвитку України та нашої Перемоги».

Олена Молошна, Виконавча директорка Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації міст України, прозвітувала про діяльність регіонального відділення у 2024 році та запропонувала проєкт плану роботи регіонального відділення на 2025 рік за 5-а напрямками: організаційна та аналітична діяльність, консультативна і правова допомога, професійний розвиток посадових осіб місцевого самоврядування й депутатів, а також інформаційна політика.

Борис Філатов, підбиваючи підсумки Зборів підкреслив:

«Ми дуже плідно попрацювали, обговорили багато питань, затвердили план роботи на рік. В умовах повномасштабної війни всі працюють на Перемогу, і в кожного є свої завдання. Місцеве самоврядування щодня, щохвилини залишається поруч із людьми, опікується їх проблемами, житловим і комунальним господарством. Крім цього, ми спрямовуємо всі зусилля сьогодні на допомогу нашим військовим підрозділам, зарази спільної Перемоги».

За результатами проведення Загальних зборів керівники громад-членів Асоціації міст України погодили звіт за 2024 рік та план на 2025 рік одноголосно.

У межах Загальних зборів відбулася презентація Навчально-практичного центру «Майстерня верстатників» – досвід співпраці Дніпровської міської територіальної громади з бізнес-структурами міста. Учасники ознайомилися з освітнім процесом та умовами підготовки висококваліфікованих кадрів для промисловості України.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)