Міжнародне фінансування спрямовується на фінансування пріоритетних видатків держбюджету, зокрема, на соціальний захист населення, гуманітарні потреби, оплату праці працівників секторів освіти та охорони здоров’я.
У жовтні Україна отримала близько $2,8 млрд пільгових кредитів та грантів.
Загалом за 10 місяців 2023 року Мінфін залучив близько $35,4 млрд зовнішнього фінансування на нагальні потреби держбюджету, понад 40% з них на безповоротних умовах, зазначено в Forbes.
При цьому місцеві бюджети недоотримали у 2023 році щонайменше 41 млрд гривень (понад $1 млрд) в частині фінансування видатків на освіту та охорону здоров’я, соціальні видатки.
Дефіцит освітньої субвенції на 2023 рік залишається більше 9 млрд гривень на кінець року, що загрожує створенню заборгованості з виплати заробітної плати працівникам закладів загальної середньої освіти, а на 2024 рік в Державному бюджеті заробітні плати вчителям закладені з коефіцієнтом 0,85.
Відсутнє фінансування для забезпечення встановлених державою пільг щодо безкоштовного харчування дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, у закладах освіти. На 2023 рік (вересень-грудень) – 8,6 млрд гривень, а на 2024 рік – 20,1 млрд гривень.
Окрім цього, Уряд встановив надбавки за особливі умови праці під час воєнного стану, зокрема працівникам, які надають соціальні послуги на територіях, на яких ведуться (можливі) бойові. Але відповідного фінансового ресурсу (компенсації) органам місцевого самоврядування в обсязі 490,8 млн гривень немає.
Не виконуються норми Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» про надання соціально-економічної компенсації ризику населення, що проживає на території зони спостереження. Це недофінансування щонайменше на рівні обсягу відповідної субвенції на 2023 рік у сумі 200 млн гривень.
Держава не фінансує гарантовані нею пільги з перевезення окремих категорій громадян та послуг зв’язку. Це навантаження на бюджети місцевого самоврядування в обсязі 22,7 млрд гривень на рік.
Таким чином, держава не фінансує в повному обсязі делеговані повноваження, які покладає на органи місцевого самоврядування, звільнила від сплати місцевих податків за 2022 рік платників податків 114 громад у 2023 році та одночасно намагається вилучити з місцевих бюджетів частину ПДФО та штучно сформовані середньострокові позики.