Які зміни потребує законодавство щодо місцевого самоврядування – обговорили на Львівській регіональній платформі

13 / Березень, 2017
10 березня відбулося засідання регіональної платформи у Львівському РВ АМУ на тему «Законодавство України щодо розвитку місцевого самоврядування». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У засіданні взяли участь народні депутати України Олег Березюк та Лев Підлісецький, міські та селищні голови, керівники об’єднаних територіальних громад, Голова Львівського РВ АМУ, міський голова Львова Андрій Садовий, перший заступник голови Львівської обласної ради Парасковія Дворянин, радник голови Львівської ОДА з питань децентралізації Віталій Корецький, виконавчий директор Львівського РВ АМУ Василь Абаімов, консультанти проекту ПУЛЬС.
Відкрив засідання та звернувся до учасників із привітальним словом Андрій Садовий, який підкреслив актуальність теми регіональної платформи, побажав учасникам плідної роботи та запросив присутніх на Форум місцевого самоврядування, який проходитиме 24-25 березня у Львові.
Олег Березюк та Лев Підлісецький обговорили з учасниками засідання стан військових дій в Україні, економічну ситуацію, паливно-енергетичний комплекс, гуманітарні питання, реформи місцевого самоврядування та децентралізації в Україні, зокрема реформу освіти, медицини. Про важливі реформи, які відбуваються в державі, а також про проблеми, що гальмують процес перетворень, розповів Олег Березюк. Зокрема, він висловив невдоволення недосконалою системою ціноутворення в аптеках, через яку українці змушені значно переплачувати за ліки. Ще одна проблема пов’язана з тим, що держава міняє правила під час гри. Наприклад, вилучивши роздрібний акцизний податок з нафтопродуктів, тим самим обмеживши дохідні повноваження органів місцевого самоврядування базового рівня.
Тему продовжив голова Судововишнянської ОТГ Олег Станкевич, який зазначив, що у об’єднаних громад забрали кошти з акцизу на пальне, від якого вони були значною мірою залежні. Негативно на бюджети громад вплинуло й зменшення освітньої субвенції, яка покриватиме лише зарплату педагогічних працівників. Для громад, які щойно стають на ноги, це достатньо болісний удар. Також Олег Станкевич розкритикував те, що держава не поспішає віддавати ОТГ землі за межами населених пунктів, що сприяло би наповненню їхніх бюджетів та розвитку.
Торкаючись реформи місцевого самоврядування, міський голова Старого Самбора Ігор Трухим зазначив, що держава повинна виробити особливий підхід до утворення ОТГ в гірських районах. Там відсутня промисловість, неякісні дороги, складні погодні умови, відтак, за його словами, гірські ОТГ мають обмеженіші можливості для свого розвитку у порівнянні з рівнинними.
  
 
Міський голова Борислава Ігор Яворський вважає, що необхідно внести зміни до Податкового кодексу в частині встановлення податку для підприємств, які неефективно використовують землю.  «У нас є непрацюючі підприємства, власники яких не здійснюють жодної діяльності, і відповідно до чинного законодавства як платники єдиного податку не сплачують земельний податок. Тобто у нас є власники, які на території міста мають по 13 га, 5 га та 7 га землі, але ця територія не використовується за призначенням, бюджет має від цього нуль», – сказав Ігор Яворський.
Суперечливі думки міські голови висловлювали щодо податку на майно. Одні пропонували, щоби його ставки встановила Верховна Рада, інші наголошували, що це доцільно робити все-таки місцевим органам влади. Також дехто виступив за доцільність встановлення податку на вивезення твердих побутових відходів, оскільки зараз місцеві органи влади мусять укладати відповідні договори зі своїми мешканцями, частина з яких робити це просто відмовляється. Також на Львівщині загалом є проблема із майданчиками для складування ТВП. І не лише з обласного центру.
Свої пропозиції щодо зміни законодавства, яке заважає розвитку місцевого самоврядування, міські голови передали народним депутатам. З тим, аби, вивчивши їх, вони лобіювали їх прийняття у Верховній Раді.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)