Як житимуть громади після об’єднання і за нових правил гри, - інтерв'ю мерів проєкту «ЧЕСНО. Громади»

26 / Січень, 2021
У рамках проєкту «ЧЕСНО. Громади» було проведено 16 інтерв’ю з головами громад. Журналісти Руху ЧЕСНО запитували голів муніципалітетів про проблеми їхніх громад, стратегію розвитку, реалії в умовах коронавірусу та практичні наслідки виборчої реформи та децентралізації на місцях. 
Голови громад вважають, що партійна система на місцевих виборах у малих громадах призвела до погіршення представництва у селах, які увійшли до складу громад. Вони одностайні в тому, що якщо депутатський корпус знімає свого голову з посади, то на перевибори мають іти всією радою. Саме таку зміну зараз обговорюють у профільному комітеті Ради.
Свою думку щодо виборчого законодавста та роботи районних і міських рад висловив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.
Він наголосив, що у змінах до законодавства буде представляти інтереси місцевого самоврядування. Після місцевих виборів уже зрозуміло, які норми виборчого законодавства спрацювали, а що потрібно змінювати. Виборчий кодекс загнав депутатів у партійне “рабство”, і тепер вони змушені виконувати вказівки партій. Адже, якщо діяльність депутата місцевої ради, який був обраний за списком політичної партії, не відповідатиме програмі партії чи її осередку, то він може бути відкликаний. Асоціація міст України виступала проти партизації місцевих рад та імперативного мандату.
Сьогодні на часі питання розділення повноважень місцевих та районних рад. Наприклад, частина послуг має надаватися виключно по вертикалі держави, тобто на рівні району. Зокрема, послуги соціального характеру: субсидії, пенсії, соціальна допомога. Щоб громади і райради не стали конкурентами, вони мають відповідати за різні сфери. Муніципалітети мають займатися формуванням життєвого простору, а районні ради — взяти на себе функцію координаційного органу, який буде залучати масштабні проєкти для розвитку громад, які розташовані в районі. Наразі важливо прийняти законопроєкт «Про місцеві державні адміністрації», а вже потім — зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, — підкреслив О.Слобожан.
Повний текст статті доступний за посиланням.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)