18 / Січень, 2022
Відповідно до законодавства визначення потреб територіальної громади у соціальних послугах – це збір, узагальнення та аналіз інформації про наявність на території громади вразливих груп населення, осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати, про їхні потреби у соціальних послугах. На основі отриманих результатів приймаються управлінські рішення щодо організації надання таких послуг.
Визначення потреб у соціальних послугах – це первинні дії органів місцевого самоврядування, в результаті яких формується соціальне замовлення та місцеві програми соціально-економічного розвитку.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про соціальні послуги», визначення потреб населення у соціальних послугах має здійснюватися щороку у порядку, схваленому Мінсоцполітики, однак Порядок, передбачений цим Законом, не затверджено. А чинний Порядок визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах (наказ Мінсоцполітики від 20.01.2014 №28) не відповідає ні назві, ні змісту Закону про соціальні послуги. Отже, на сьогодні відсутній порядок визначення потреб населення територіальної громади у соціальних послугах.
 
Що робити органам місцевого самоврядування у цьому випадку?
Враховуючи вищезазначений законодавчий вакуум, АМУ рекомендує користуватися такими можливостями визначення потреб:
  • чинним Порядком, затвердженим Мінсоцполітики (за бажанням самостійно доопрацювавши його, враховуючи норми Закону України «Про соціальні послуги»);
  • розробленим ЮНІСЕФ посібником, у якому актуалізовані організація та проведення визначення потреб територіальної громади у соціальних послугах;
  • проєктом Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної  одиниці / територіальної громади у соціальних послугах, розробленим Мінсоцполітики.
Асоціація міст України рекомендує в будь-якому випадку проводити визначення потреб населення у соціальних послугах для побудови в громаді якісної системи соціального захисту населення.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)