Як впровадити норвезький досвід з децентралізації в Україні - обговорювали на початковій конференції робочих груп з підвищення ефективності діяльності в сферах економіки та фінансів

03 / Квітень, 2017
3-4 квітня Асоціація міст України проводить початкову конференцію робочих груп з підвищення ефективності діяльності в сферах економіки та фінансів. Захід відбувається в рамках проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення  на місцевому рівні в Україні», що  реалізує Норвезька асоціація місцевих і регіональних влад та Норвезький інститут міських і регіональних досліджень за фінансової підтримки МЗС Норвегії.
У конференції беруть участь близько 130 представників органів місцевого самоврядування з 44 українскьких громад, які долучилися до участі у проекті «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення  на місцевому рівні в Україні».  
Відкрили захід Виконавчий директор Асоціації міст України  Мирослав Пітцик та Посол Норвегії в Україні Уле Т. Хорпестад. "Співпраця з нашими колегами з Норвегії є досить успішною. Чим цікавий норвезький досвід для нас? Ми одночасно почали реформу місцевого самоврядування. У Норвегії поки що триває процес добровільного об’єднання територіальних громад. Основна мета не зекономити, а створити такі структури, які б могли економічно подбати про розвиток держави. Є спільне, що об’єднує - це проведення децентралізаційної реформи. У Норвегії є цікаве ноу-хау - формування мережі ефективності. У нас буде сформовано чотири групи ефективності", - зазначив Мирослав Пітцик. Він подякував норвезьким колегам, які не тільки поділилися філософією, методологією проекту, але й надали фінансову підтримку. "Завдяки цьому ми зможемо адаптувати норвезький досвід в українських містах", - підкреслив Мирослав Пітцик. 
 
   
Посол Норвегії в Україні Уле Т. Хорпестад детально зупинився на співпраці Норвегії з Україною. "Норвегія підтримала український вибір. Революція Гідності - початковий пункт налагодження глибокої та інтенсивної співпраці наших країн", - зазначив Посол. Він запевнив, що Норвегія продовжуватиме підтримку України у проведенні реформ. Зокрема, за такими напрямками - верховенство права, ефективне використання енергії, економічні реформи, гуманітарна допомога, особливо на сході України. 
"Проект "Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення на місцевому рівні в Україні" ми підтримуємо протягом двох років. Процес децентралізації є важливим в Україні. Мета цього проекту - підтримка громад на місцях задля покращення інфраструктури, ефективності фінансування громад, у тому числі тих, які розташовані у сільській місцевості", - наголосив Уле Т. Хорпестад.  
Він висловив позитивне враження від співпраці Асоціації міст України з Норвезькою асоціацією місцевих і регіональних влад та Норвезьким інститутом міських і регіональних досліджень. "Маю тверде переконання, що співпраця, що відбувається між партнерами, й надалі  буде плідною", - зазначив Посол. Уле Т. Хорпестад привітав Асоціацію міст України з 25-річчям та подякував їй за внесок у процес децентралізації, що триває в Україні.
Модерувала перше пленарне засідання  директор Центру розвитку та впровадження проектів АМУ Олена Томнюк. Вона звернулася до учасників конференції: "Багато чого залежатиме від вас. Не чекайте і не шукайте готових рішень. Ви будете самі дивитися, спостерігати, обговорювати і шукати вихід на те рішення, яке буде оптимальне для саме вас". 
Менеджер проекту в Норвезькій асоціації місцевих і регіональних влад Крістіан Ларсен розповів про досвід Норвегії зі створення груп з підвищення ефективності (презентація). Він зазначив, що з 2002 року Норвезька асоціація місцевих і регіональних влад створила можливості для участі в роботі груп з підвищення ефективності для всіх місцевих влад в Норвегії, і з того часу участь у роботі груп взяли представники 350 муніципалітетів. "Робочі групи створюють платформи, де учасники беруть участь у навчальному процесі. Кожна група працює над певною темою, дотичною до діяльності місцевого самоврядування (освіта, охорона здоров’я). Групи дають можливість учасникам обмінюватись інформацією, практичними навичками, одержувати зворотній зв’язок",  - зазначив Крістіан Ларсен. За його словами, цілі робочих груп - допомагати муніципалітетам виправдовувати очікування громадян, надаючи їм послуги високої якості, навчати використовувати ресурси розумно шляхом ефективного управління фінансами.
 
 
Координатор проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення  на місцевому рівні в Україні» Наталія Бескупська розповіла, що в проекті протягом 2017 року працюватиме шість тематичних робочих груп за напрямками: місцеві фінанси, місцевий економічний розвиток та взаємодія з громадкістю (презентація). А також, ознайомила учасників з методологією, основними завданнями та планом роботи груп протягом річного циклу.
 
Менеджер проекту в Норвезькому інституті міських і регіональних досліджень Одне Осланд розповів про діяльність Норвезького інституту урбаністичних та регіональних досліджень та Коледжу прикладних наук при Університеті Акерсхуса (презентація). "Реформа місцевого самоврядування та децентралізація є одними з ключових тем досліджень, що проводять науковці, застосовуючи як якісний, так і кількісний методи", - зазначив Одне Осланд. 
 
У рамках конференції проходять паралельні засідання робочих груп. Так, працюють робоча група з підвищення ефективності  діяльності ОМС в сфері економіки (західна група), робоча група з підвищення ефективності  діяльності ОМС в сфері економіки (південна група), робоча група з підвищення ефективності  діяльності ОМС в сфері фінансів (міста-обласні центри) та робоча група з підвищення ефективності  діяльності ОМС в сфері фінансів (міста-обласного  значення та ОТГ).
 
 
Наприкінці першого дня роботи конференції представники пілотних міст проекту «Партисипативна демократія та обґрунтовані рішення  на місцевому рівні в Україні» підпишуть Меморандум про готовність долучитися до роботи в групі підвищення ефективності діяльності органів місцевого самоврядування. 
Завтра робочі групи продовжать засідання. 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)