Як організувати діяльність інститутів розвитку громад – вивчали на практикумі у Хмельницькому

10 / Квітень, 2017
7 квітня у Хмельницькому регіональному відділенні Асоціації міст України відбувся практикум із застосування законодавства на тему: «Створення і організація діяльності інститутів розвитку громад». Захід проведено в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Учасники:  представники об’єднаних територіальних громад області, а також міст обласного значення, керівники відділів та управлінь з питань економічного розвитку та залучення інвестицій.
Модератором заходу виступив консультант з МЕР проекту ПУЛЬС у Хмельницькій області Олег Демчук. Він розпочав розмову із представниками громад із чіткого формулювання їхніх очікувань від зустрічі. Як виявилось, усі присутні мають різне бачення основних потреб, які забезпечать розвиток громад. Але під час практикуму вдалося досягти розуміння того, з чого варто починати системний підхід до розвитку громад.
Олег Демчук розповів про світовий досвід залучення інституцій до місцевого економічного розвиту. Навів приклади діючих інституцій із Великої Британії та Польщі (гміни Верушув та Костжин на Одері).
Консультанти проекту ПУЛЬС ознайомили присутніх із практикою створення та функціонування агенцій місцевого розвитку, особливостями їхньої організації та принципами роботи. Окрім того, було запропоновано вивчити досвід інших, уже успішних громад області, зокрема, йшлося про Війтовецьку ОТГ, яка має неабиякі досягнення.
 
  
Окрема розмова велася про важливість системного всебічного аудиту громади для її коректного розвитку. На прикладі Меджибізької ОТГ присутніх ознайомили з одним із варіантів проведення аналізу діяльності громади. Процес моніторингу тривав три місяці, але вдалося порахувати все – від кількості яблунь в ОТГ до сітки витрат середньої родини. Такий детальний аналіз дозволяє усвідомити проблеми, і в той же час побачити власні ресурси, які раніше були прихованими або не враховувалися через свою, на перший погляд, незначність. 
У результаті заходу учасники практикуму напрацювали уніфіковану формулу ефективного використання такого інструменту, як Агенція місцевого розвитку (АМР) для розвитку громад. Зокрема, дійшли висновку, що мають бути зроблені п’ять основних кроків:
1) підбір людей для роботи в АМР (розумні, ініціативні, зі знанням іноземних мов, креативні);
2) навчання працівників АМР ефективному створенню та менеджменту проектів;
3) проведення комплексного аналізу ОТГ;
4) на основі аналізу та структури ресурсів – розробка стратегії розвитку громади;
5) на основі стратегії – тактичний покроковий план виконання стратегії на рік.
Учасники практикуму обговорили формат співпраці з громадськими організаціями та Агенцією сталого розвитку. Під час тренінгу модератор надав практичні поради щодо визначення статусу інституції, пообіцяв зробити порівняльну табличку про сильні і слабкі сторони громадської організації, комунальної установи та комунального підприємства як інституції місцевого розвитку.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)