Врегулювання процесу надання та споживання послуг ЖКГ- практична сесія в Херсонському РВ АМУ

23 / Листопад, 2021
23 листопада в Херсонському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулася практична сесія із застосування законодавства на тему: «Врегулювання процесу надання та споживання житлово-комунальних послуг, а також питань перехідного періоду в умовах введення в дію Закону «Про житлово-комунальні послуги» (в сфері поводження з твердими побутовими відходами)».
Захід відбувся в рамках спільного проєкту Асоціації міст України та ДЕСПРО.
Учасники заходу: міські, селищні та сільські голови, їх заступники, а також спеціалісти, відповідальні в громадах за сферу діяльності житлово-комунального господарства.
З вітальним словом до учасників звернулася виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська. Вона підкреслила актуальність теми правильної організації надання послуг в сфері ЖКГ і, насамперед, у частині ефективного поводження з побутовими відходами. Адже практично всі громади в питаннях організованого централізованого збору та поводження з відходами перебувають на початку шляху. Тому отримані сьогодні актуальні знання вкрай потрібні кожній громаді. Це важлива тема можливостей застосування міжмуніципального співробітництва. Йдеться й про питання адміністрування, контролю та відповідальності в зазначеній сфері, екологічної безпеки тощо.
Модератором заходу виступив Ігор Пилипенко - доктор географічних наук, професор, декан факультету біології, географії та екології Херсонського державного університету. Він детально зупинився на нормативно-правовому забезпеченні управління відходами та особливостях його реалізації. А також наголосив, що сортування відходів як один із аспектів управління та поводження з відходами на прикладі світового досвіду є ресурсом, на якому можна заробляти кошти для громади, створювати додаткові робочі місця, дбати про екологічну рівновагу території.
 
Представники департаменту екології Херсонської облдержадміністрації підтвердили, що на сьогодні питання відповідальності та ефективного поводження з ТПВ (твердими побутовими відходами) є актуальним, оскільки в області наразі функціонує 293 місця видалення відходів, з них лише під 73 оформлені земельні ділянки, і тільки 59 місць паспортизовані. Украй важливими наразі є аспекти вилучення небезпечних відходів, відсортування вторинної сировини. Однак дуже мало громад цим переймаються на практиці.
Окрема проблема та зона відповідальності для аграрної Херсонщини, на якій акцентували учасники, – утилізація відходів виробництва в сільському господарстві. Як зазначалося, частина органіки утилізується безпечно для довкілля шляхом компостування, виробництва біогазу, опалення тощо, а частина засмічує територію чи безконтрольно спалюється. Для врахування специфіки територій та напрацювання відповідної аналітики щодо поводження з різними типами відходів запустили опитувальники для органів місцевого самоврядування. Експерти роз’яснили, як правильно їх заповнити, аби максимально врахувати поводження з певними видами відходів, у тому числі небезпечними, промисловими, будівельними тощо. Врахування такої специфіки потрібно для підготовки концепції поводження з відходами – від місцевої, регіональної до національної, а також техніко-економічних обґрунтувань, оцінки впливу на довкілля для залучення проєктних та кредитних коштів для спорудження об’єктів сортування, переробки та утилізації відходів за кластерним принципом.
 
Національний технічний експерт з питань поводження з відходами Олександр Ігнатенко – доктор наук з державного управління, кандидат економічних наук, експерт з практики управління відходами, розповів про формування комплексного плану поводження з відходами. Зокрема, йшлося про формування такого плану в Херсонській області, яка стала одним із трьох пілотних регіонів, де запроваджуватиметься проєкт міжнародної технічної допомоги «Посилення спроможності регіональних та місцевих органів влади для впровадження та застосування законодавства ЄС у сферах захисту навколишнього середовища, протидії кліматичним змінам та розвитку інфраструктурних проєктів». Про перспективи та особливості його реалізації у Херсонській області та про алгоритм формування регіонального плану управління відходами розповіли онлайн ключовий експерт, керівник Проєкту Христос Цомпанідіс та ключовий експерт проєкту Елені Іереміаді.
Окремо учасники обговорили особливості збору даних для формування проєктно-кошторисної документації у сфері управління відходами. А також поділилися досвідом організації управління відходами, як світовим, так і безпосередньо в громадах області. Зокрема, йшлося про проєкти, які реалізуються в територіальних громадах та перебувають на різних стадіях запровадження. Приміром, у Бериславській міській територіальній громаді триває спорудження сміттєсортувальної станції, яку планують ввести в експлуатацію наступного року. У Скадовській міській територіальній громаді успішно запроваджено проєкт сортування відходів шляхом встановлення сучасних контейнерів, до чого долучено шкільну молодь та дошкільнят. В інших громадах збирають батарейки, які є шкідливими для довкілля.
Учасників практичної сесії зацікавив подальший шлях поводження з відсортованими відходами, їх передача на переробку чи утилізацію. Також, присутні мали можливість отримати відповіді експертів на поставлені ними запитання.
Відео заходу:

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)