14 / Лютий, 2017
Сьогодні, 14 грудня на засіданні Уряду Прем’єр-міністр Володимир Гройсман представив Звіт про хід і результати виконання програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2016 році.
«Реформа з децентралізації є однією з успішних, і успіхи цієї реформи щороку будуть зростати, і ми усі будемо за цим спостерігати», – підкреслив Прем'єр-міністр. Зокрема, протягом минулого року утворено 207 об’єднаних територіальних громад, у яких проведено перші місцеві вибори. До складу цих ОТГ увійшло 946 місцевих рад, що становить понад дев’ять відсотків загальної кількості місцевих рад базового рівня. Таким чином, протягом 2015-2016 років в Україні утворено 366 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшло 1 740 сільських, селищних, міських рад, що становить 17 відсотків загальної кількості місцевих рад базового рівня.
Для розбудови інфраструктури об’єднаних територіальних громад минулого року з Держбюджету місцевим бюджетам було виділено субвенцію у розмірі 1 млрд гривень, за рахунок якої громади реалізували 1 383 інфраструктурні проекти.
Місцеві бюджети
У результаті податкової та бюджетної децентралізації збільшилася дохідна бази місцевих бюджетів. Як зазначив Глава Уряду, у 2016 році місцеві бюджети зросли на 48 млрд грн порівняно з 2015 роком. Щорічно упродовж 2015-2016 років місцеві бюджети зростали на 44-50%, а в 2017 році зростуть ще на 25%. «Вдалося сформувати низку спроможних громад. Бюджети таких громад уже зросли у 3-5-7 разів. Це означає, що вони стали самодостатніми, можуть утримувати садочок, школу, лікувальні заклади, заклади культури. Це те, чого ми прагнули: робити якісні дороги, тротуари, освітлення, закуповувати новий транспорт. Такі кошти уже є», – наголосив Володимир Гройсман.
За його словами, потрібно підвищувати вимоги щодо звітування та відкритості використання місцевою владою коштів, отриманих у результаті реформи з децентралізації. «Ресурсу на місцях достатньо. Я говорю про це з професійної точки зору. Щодо ефективності використання – треба запитати у кожної місцевої влади, у кожного міського голови, куди ти діваєш кошти, які ти отримуєш, куди ти їх інвестуєш: у якісь невідомі проекти, або у створення нових дитячих садків, будівництво чи реконструкцію нових українських доріг», – підкреслив Володимир Гройсман під час засідання Уряду.
Центри надання адміністративних послуг
Триває передача на місця разом із відповідним фінансовим забезпеченням повноважень із надання найбільш затребуваних громадянами та підприємцями адміністративних послуг (реєстрація місця проживання, нерухомого майна, бізнесу, видача витягів та довідок із земельного кадастру). На цей час в Україні працюють 682 центри надання адміністративних послуг, які торік загалом надали близько 8,7 млн послуг. На порядку денному – запровадження видачі через центри надання адміністративних послуг паспорта громадянина України у формі картки та паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Наразі такі послуги вже надають ЦНАПи Києва, Кременчука, Луцька, Львова, Маріуполя. Триває робота із законодавчого забезпечення передачі на місця повноважень із видачі посвідчень водія, реєстрації транспортних засобів, а також реєстрації актів цивільного стану.
Освіта
Стосовно освітніх послуг, наразі в областях функціонують 137 опорних загальноосвітніх навчальних закладів та 360 їх філій. Для удосконалення діяльності освітніх округів, опорних шкіл та їх філій Урядом внесено зміни до Положення про освітній округ, зокрема, конкретизовано умови створення освітніх округів, зменшено з 360 до 200 осіб кількість учнів, яка необхідна для відкриття опорного загальноосвітнього навчального закладу. У Держбюджеті на цей рік передбачено новий механізм фінансування загальноосвітніх навчальних закладів, а саме за рахунок освітньої субвенції передбачається лише фінансування заробітної плати педпрацівників. Крім того, надання повної загальної середньої освіти у професійно-технічних навчальних закладах також буде надаватись за рахунок освітньої субвенції. Всі інші витрати, пов’язані з утриманням загальноосвітніх навчальних закладів, здійснюватимуться за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Як зазначено у Звіті, розробляється нова удосконалена формула розподілу освітньої субвенції на 2018 та подальші роки, яка кардинально відрізняється від формули розподілу 2017 року. Зокрема, в ній встановлюється порядок розрахунку нормативу видатків на одного учня в частині заробітної плати педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, та стимулювання місцевих органів щодо використання власних коштів на освітні потреби регіону.
Охорона здоров’я
Прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 932 «Про затвердження Порядку утворення госпітальних округів» (розробляється проект Примірного положення про госпітальний округ) та затверджено Положення про центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги та положення про його підрозділи. Крім того, схвалено Концепцію розвитку системи громадського здоров’я та Концепцію реформи фінансування системи охорони здоров’я. Розроблено проект наказу МОЗ «Про затвердження єдиної методики розрахунку вартості медичних послуг», який перебуває стадії експертного доопрацювання.